W połowie maja zakończyły się wiosenne prace terenowe ekspedycji w Nea Pafos. Działa ona od 2019 roku pod nazwą „MA-P Malutena i Agora – Projekt archeologiczny w Pafos na Cyprze. Połączona ekspedycja uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego”. Obecnie, w konsorcjum z Politechniką Warszawską, ekspedycja realizuje projekt badawczy finansowany w ramach grantu NCN OPUS 18.
Niewielka ekipa pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki (UJ i CAŚ UW) miała w tym sezonie za zadanie eksplorację dwóch wykopów sondażowych rozpoczętych w ubiegłych latach. W poprzednim sezonie cele badawcze obejmowały poszukiwanie pozostałości dawnych ulic i weryfikację planu miasta. Zakładanie wykopów sondażowych poprzedziły badania nieinwazyjne za pomocą georadaru i metod geomagnetycznych. Analizowano także towarzyszące ulicom konstrukcje odwadniające oraz związane z zaopatrzeniem miasta w wodę. W skład wiosennej ekipy wchodzili też specjaliści, którzy kontynuowali opracowanie odkrytych uprzednio materiałów zabytkowych. Następna kampania prac terenowych odbędzie się późnym latem/wczesną jesienią br.
Na zaproszenie Departamentu Starożytności Cypru w dniu 2 maja zespół wziął również udział w głównym wydarzeniu Międzynarodowego Dnia Muzeów 2023. Wydarzenie odbyło się na terenie UNESCO Archaeological Site of Kato Paphos, czyli w parku archeologicznym, gdzie ekspedycja prowadzi wykopaliska. Było poświęcone inauguracji projektu modernizacji infrastruktury stanowiska przez Ministra Transportu, Komunikacji i Robót Publicznych z udziałem szefowej Departamentu należącego do tego ministerstwa oraz Burmistrza Pafos.
Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka kieruje również powołaną pod koniec 2021 roku Stacją Badawczą na Cyprze CAŚ UW (link). Jesienią ubiegłego roku sfinalizowano zakup budynków w Pafos, gdzie Stacja będzie mieć swoją siedzibę (link). Przy okazji wiosennego sezonu prac terenowych podjęto działania przygotowujące budynki do planowanych wkrótce prac remontowych i przystosowawczych.
Czytaj więcej o badaniach w Nea Pafos (link)