Powołanie Stacji Badawczej na Cyprze CAŚ UW

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW utworzy stację badawczą w Pafos na Cyprze, gdzie ekspedycje CAŚ UW pracują od ponad pół wieku. Będzie to trzecia zagraniczna stacja badawcza CAŚ UW.

Polscy archeolodzy pojawili się na Cyprze za sprawą prof. Kazimierza Michałowskiego ponad pół wieku temu. Od 1965 r. ekspedycja CAŚ UW pracuje w Nea Pafos, jednej ze starożytnych stolic wyspy. Między innymi to jej odkrycia, wśród których są wspaniałe dzieła sztuki mozaikarskiej i rzeźbiarskiej, sprawiły, że Nea Pafos trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odkrycia te, nie tylko wniosły wiele do wiedzy na temat antycznej kultury, sztuki i historii Cypru i całego świata śródziemnomorskiego, ale także przyczyniły się do rozwoju miasta, jako jednej z największych atrakcji turystycznych Cypru.

Trwająca od ponad 55 lat ekspedycja CAŚ UW jest najdłużej pracującym zagranicznym projektem badań archeologicznych na Cyprze. Od ponad dekady w Nea Pafos działa też ekspedycja Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadząca badania na Agorze, w centralnym miejscu miasta. Obecnie obie ekspedycje zostały połączone we wspólny projekt UJ, CAŚ UW i Politechniki Warszawskiej. Trwają także indywidualne projekty grantowe.

– Historia polskich badań na Cyprze jest bardzo długa i owocna. Po rozmowach ze stroną cypryjską doszliśmy do wniosku, że i perspektywy na przyszłość są równie dalekosiężne, – wyjaśnia dr hab. Artur Obłuski, dyrektor CAŚ UW. – Dlatego warto zinstytucjonalizować tę współpracę zakładając stałą placówkę CAŚ UW w Nea Pafos. Jej obecność i wsparcie usprawni pracę przyjeżdżających tam badaczy, podobnie jak to się od wielu lat dzieje w naszej Stacji Badawczej w Kairze. Dzięki Stacji Badawczej będzie łatwiej kreować wspólne cypryjsko-polskie projekty i efektywniej je wdrażać – mówi dr hab. Obłuski.

Placówka będzie dysponować bazą lokalową udostępnianą polskim badaczom, a do jej zadań będzie należało:
• prowadzenie badań naukowych na terenie Cypru, w szczególności w zakresie badań archeologicznych;
• współpraca z Departamentem Starożytności Cypru i władzami Cypru;
• obsługa logistyczna polskich ekspedycji naukowych na Cyprze;
• obsługa formalna polskich ekspedycji pracujących na Cyprze;
• zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na Cyprze;
• współpraca z Ambasadą RP na Cyprze;
• popularyzacja polskiej działalności archeologicznej na Cyprze;
• promocja i edukacja archeologiczna mieszkańców Cypru oraz turystów odwiedzających wyspę, zwłaszcza Pafos.

Kierowniczką Stacji Badawczej na Cyprze CAŚ UW zostanie prof. Ewdoksia Papuci-Władyka (UJ i CAŚ UW), kierowniczka połączonej ekspedycji archeologicznej w Nea Pafos.

Nazwa grecka Stacji to:
Ερευνητικό Κέντρο στην Κύπρο του Πολωνικού Κέντρου Μεσογειακής Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου της Βαρσοβίας
W skrócie: Ερευνητικό Κέντρο ΠΚΜΑ ΠΒ στην Κύπρ