Projekt: Baraka. Rewitalizacja najstarszego zachowanego meczetu w Starej Dongoli

• Kierownik projektu:
    dr hab. Artur Obłuski, prof. UW

Dane kontaktowe: a.obluski@uw.edu.pl

Koordynator projektu:

Dr Tomomi Fushiya (CAŚ UW)

Czas trwania:

styczeń 2023–grudzień 2025

Kwota:

1 143 215 USD

Finansowanie:

The ALIPH Foundation, grant na projekty w latach, 2022–2026 “Baraka: Revitalization of the Oldest Preserved Sudanese Mosque at Old Dongola”

Financing institution logo

• Baraka: Rewitalizacja najstarszego zachowanego meczetu w Starej Dongoli

Słowa kluczowe: renowacja, konserwacja, meczet, budynek historyczny, zaangażowanie społeczności, muzeum, dziedzictwo islamskie, Stara Dongola, Sudan, Afryka

Zabytkowy meczet w Starej Dongoli jest najstarszym zachowanym meczetem w Sudanie. Projekt Baraka ma na celu odrestaurowanie budynku przy użyciu najnowszych metod konserwatorskich i ponowne otwarcie go dla lokalnych i międzynarodowych gości, którzy będą mogli poznać islamskie dziedzictwo tego miejsca dzięki przedstawionej tam specjalnie przygotowanej wystawie.

Stara Dongola (dawniej Tungul) była stolicą królestwa Makurii od V do XIV wieku. Od XVI wieku, pod władaniem muzułmańskiego sułtanatu Fundż, ponownie rozwinęła się jako regionalne centrum polityczne i ośrodek nauczania islamu. Meczet w Starej Dongoli, nieprzerwanie użytkowany przez 1100 lat, jest jedynym zachowanym po dziś dzień budynkiem, który przetrwał te wydarzenia historyczne. Ta dwupiętrowa budowla wysokości 12 m została pierwotnie wzniesiona jako sala tronowa lub kościół na początku IX wieku. W 1317 roku została przekształcona w miejsce kultu dla muzułmanów i służyła społeczności przez ponad 600 lat, do 1969 roku.

Interdyscyplinarny zespół polskich, sudańskich i japońskich ekspertów pracuje nad zadaniami koniecznymi dla otwarcia meczetu jako obiektu zabytkowego. Wymaga to kompleksowej dokumentacji budynku, przeniesienia zamieszkującej go kolonii nietoperzy, ustabilizowania jego konstrukcji, a także konserwacji malowideł ściennych i historycznych inskrypcji pokrywających część ścian wewnętrznych. W skład zespołu, działającego we współpracy z sudańską służbą starożytności (National Corporation for Antiquities and Museums) wchodzą specjaliści z CAŚ UW, Politechniki Warszawskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zespół współpracuje również z lokalnymi społecznościami, w tym z miejscowym imamem i szejkami, w celu stworzenia przestrzeni wystawienniczej i programów angażujących miejscowych mieszkańców skupiających się na islamskim dziedzictwie Starej Dongoli. W ramach projektu młodzi sudańscy eksperci zostaną przeszkoleni w zakresie konserwacji malowideł ściennych, a lokalni mieszkańcy i studenci wezmą udział w tworzeniu programów zwiedzania i oprowadzaniu gości, co pozwoli zbudować silniejszą świadomość konieczności ochrony dziedzictwa.

Współpracownicy:
    • Prof. Dr hab. Krzysztof Chmielewski (Konserwator, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
    • Prof. Dr hab. Wojciech Terlikowski (Inżynier, Politechnika Warszawska)
    • Prof. Dr hab. Piotr Tryjanowski (Biolog, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
    • Dr Tomomi Fushiya (Koordynator projektu, Chief Community Engagement, CAŚ UW)
    • Dr Habab Idriss (Engagement facilitator and trainer, National Corporation for Antiquities and Museums)
    • Zaki edDeen Mahmoud Babiker (Archeolog)
    • Piotr Bartosiak (Inżynier, Politechnika Warszawska)
    • Anna Brzozowska (Księgowość, CAŚ UW)
    • Adrian Chlebowski (Topograf, CAŚ UW)
    • Martyna Gregoriou- Szczepaniak (Inżynier, Politechnika Warszawska)
    • Anna Kwiatkowska (Konserwator – Jan.-Mar. 2023)
    • Mahamed Hassan Siedahmed (Engagement facilitator and trainer, Northern State Supreme Council of Tourism)
    • Dominika Siwek (Konserwator – Jan.-Mar. 2023)
    • Magdalena Skarżynska (Główny Konserwator, CAŚ UW)
    • Bogna Skawara (Konserwator – Jan.-Mar. 2023)
    • Ewa Sobczyńska (Inżynier, Politechnika Warszawska)
    • Dawid Szymanski (Konserwator – Jan.-Mar. 2023)
    • Kacper Wasilewski (Inżynier, Politechnika Warszawska)
    • Agnieszka Wujec (Architekt)
    Trainees:
    • Moshira Abdalmoneim Hassan Abdalrahim (Trainee: Community Engagement)
    • Rajaa Alamein Adam (Trainee: Community Engagement, University of Neelain)
    • Mona Osman Ahmed (Trainee: Community Engagement
    • Nusaiba Ahmed Ali Ahmed (Trainee: Community Engagement, University of Khartoum)
    • Asmhan Safe Alden (Trainee: Community Engagement)
    • Enas Ata Suliman (Trainee: Community Engagement)
    Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:

4-6 July 2023, 3 papers will be presented at the “Nile’s Earth International Conference”, organised by the École Nationale Supérieure d’Architecture de Grenoble (ENSAG-UGA) in collaboration with the UMR 5189 Histoire et Sources des Mondes Antiques (CNRS), UMR 8167 Orient & Méditerranée (CNRS), the International Centre for Earthen Construction (CRAterre), the French Institute of Oriental Archaeology in Cairo (Ifao), the Centre Franco-Égyptien d’Étude des Temples de Karnak (CFEETK, CNRS/MoTA), and the Section française de la direction des antiquités du Soudan (SFDAS).

Publikacje:

Polecane linki