Projekt: By dotrzeć na wschód, płyń na południe

• Kierownik projektu:
    Mgr Jerzy Mirosław Oleksiak

Dane kontaktowe: j.oleksiak@uw.edu.pl

Współpracownicy:

– Dr hab. Tomasz Bolesław Waliszewski, prof. ucz., (Opiekun Naukowy)
    – Mgr Maria Kalina Lausz, (dokumentalista, rysownik, osoba odpowiedzialna za digitalizację danych)

Czas trwania:

16 stycznia 2023 – 15 stycznia 2025

Kwota:

PLN 130 816

Finansowanie:

Narodowe Centrum Nauki, Preludium 21, numer grantu: 2022/45/N/HS3/01784

Financing institution logo

• By dotrzeć na wschód, płyń na południe – Berenike i Morze Czerwone jako główny aktor wymiany ekonomicznej Oceanu Indyjskiego w późnym antyku

Słowa kluczowe: Morze Czerwone, Berenike, Amphorae, dalekosiężne kontakty handlowe, ceramika kuchenna

Morze Czerwone już od okresu hellenistycznego pełniło funkcję akwenu-pośrednika między Śródziemnomorzem, a światem Oceanu Indyjskiego. Jednym z najważniejszych aktorów tej wymiany ekonomicznej był zamieszkujący Pustynię Wschodnią lud Blemiów. W okresie późnego antyku (między IV a VI w. n.e.) przywrócili świetność portowego miasta Berenike – emporium handlu z Indiami oraz Senskis – górniczego miasta osadzonego na brzegach Wadi Sikait, gdzie od okresu wczesnorzymskiego wydobywane były szmaragdy eksportowane do Indii i na Sri Lankę. Mieszkańcy obu starożytnych osiedli pozostawili po sobie bogatą kulturę materialną i doskonale zachowane miejskie stanowiska archeologiczne. Celem projektu są głębokie studia nad unikalnym materiałem ceramicznym pochodzącym z obu wyżej wymienionych stanowisk. Ceramika zebrana w trakcie sezonów wykopaliskowych (2015 – 2022) posłuży jako narzędzie do zrozumienia zależności ekonomicznych osiedli na Pustyni Wschodniej ze światem Oceanu Indyjskiego i pomoże zrozumieć dynamikę relacji wybrzeża z głębią lądu. Kolejnym zadaniem projektu jest odkrycie, skąd późnoantyczne stanowiska zaopatrywały się w najbardziej potrzebną ceramikę użytkową. Projekt ma udzielić na to pytanie odpowiedzi w oparciu o intensywne badania petrograficzne. Dzięki nowoczesnej metodzie pełnej kwantyfikacji i zaadaptowania podziału materiału ceramicznego na klasy projekt ma na celu zbadanie do jakiego stopnia ekonomia Morza Czerwonego zintegrowana była z rynkiem Oceanu Indyjskiego.

Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:

14 grudnia 2023: Organizacja międzynarodowych warsztatów ” Upper Egypt Pottery Workshop – Connectivity and Cultural Influence”. Warszawa/CAŚ oraz online.
    11-14 kwietnia 2023: Organizacja i prowadzenie sesji podczas International Roman Archaeology Conference “From the Desert to the Sea – Pottery, Connectivity, and the Economy of Roman Southern Egypt”. Londyn/Institute of Classical Studies.

Publikacje:

Polecane linki

W mediach społecznościowych: #Sail_South, #Pottery_studies, #Quantification, #Berenike, #Amphorae, #Common_Ware