Wirtualna podróż po archeologii prowincji Tigraj (Etiopia) – ostatni wykład

Zapraszamy na ostatni z serii wykładów gościnnych na temat najważniejszych stanowisk archeologicznych w północnej Etiopii. Seminarium „Wirtualna podróż po archeologii Tigraj, w Etiopii” jest częścią zajęć pt. „Archeologia starożytnej Etiopii: kultura i cywilizacja Aksumitów” prowadzonych przez dr Michelę Gaudiello z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

W seminarium biorą udział zaproszeni prelegenci – kierownicy trzech najważniejszych stanowisk archeologicznych w północnoetiopskim regionie Tigraj (program PDF).

  • Dzień 3: środa, 1 czerwca 2022 r., godz. 11.00

Wykład: Wirtualna podróż po archeologii Tigraj, Etiopia: YEHA, Kształtowanie się złożonego społeczeństwa na początku I tysiąclecia p.n.e.

Dr Iris Gerlach, dr Sarah Japp i dr inż. Mike Schnelle
Deutsches Archäologisches Institut, Berlin

Abstrakt: Na początku I tysiąclecia p.n.e. migracja ludności sabejskiej z okolic Marib w dzisiejszym Jemenie doprowadziła do powstania złożonego społeczeństwa na północy Rogu Afryki. Interesy ekonomiczne, takie jak lukratywny handel złotem, obsydianem i kadzidłem, były prawdopodobnie powodem zakładania osad po afrykańskiej stronie Morza Czerwonego.

Innowacje społeczne i techniczne pochodzące z Arabii Południowej kształtowały przez około 300 lat kulturę „etio-sabejską”. Do zmian społecznych należało m.in. przyjęcie instytucji politycznych i religijnych Sabejczyków, a do technicznych – wprowadzenie pisma i języka sabejskiego, a także wdrożenie południowoarabskich form architektonicznych.

W spotkaniu można wziąć udział na platformie Zoom. Aby otrzymać link prosimy pisać do dr Micheli Gaudiello na adres m.gaudiello@uw.edu.pl