Mnisi i metody – otwarte warsztaty bioarcheologiczne w Chartumie

Przez ostatnie dwa tygodnie, w ramach projektu finansowanego z grantu National Geographic Society Exploration pt. „The People of Ghazali: Tracing the Human Experience in a Nubian Desert Monastic Community (680-1275 CE)” dr Robert Stark przeprowadził serię otwartych warsztatów w Chartumie, w Sudanie.

Wydarzenia te, z udziałem studentów, sudańskich archeologów i członków społeczności lokalnych, miały na celu zaprezentowanie wyników badań bioarcheologicznych prowadzonych w ramach wykopalisk CAŚ UW na średniowiecznym stanowisku klasztornym w Ghazali. Imprezy odbyły się na Uniwersytecie w Chartumie, Uniwersytecie Al Neelain, w centrum kulturalnym „Dom Dziedzictwa” oraz w Narodowej Korporacji Starożytności i Muzeów Sudanu (NCAM). W ramach tych wydarzeń dr Stark poprowadził również warsztaty poświęcone wykorzystaniu analiz izotopowych i starożytnego DNA w badaniach bioarcheologicznych, w tym metod i protokołów pobierania próbek, które mogą być wykorzystywane przez badaczy do uzyskania informacji na temat diety, mobilności i pokrewieństwa. Dr Stark ma nadzieję, że w przyszłości będzie w stanie zorganizować kolejne wydarzenia tego typu.

Czytaj więcej o badaniach w Ghazali.