Szkolenie z pobierania próbek aDNA

Naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW przeszli szkolenie z zakresu metod pobierania próbek materiałów osteologicznych do analiz starożytnego DNA (aDNA) prowadzone przez specjalistkę z Uniwersytetu Harvarda.

Szkolenie, które odbyło się w dniach 29 sierpnia-5 września 2021 r., było częścią pierwszego etapu większego projektu grantowego National Geographic Society (NGS) „The People of Ghazali: Tracing the Human Experience in a Nubian Desert Monastic Community (680-1275 CE)” (NGS-67810R-20) kierowanego przez dr. Roberta J. Starka z CAŚ UW.

Ten element projektu NGS był realizowany w laboratorium bioarcheologicznym CAŚ UW, gdzie są analizowane szczątki szkieletowe z polskich wykopalisk w Ghazali w Sudanie. Szkolenie specjalistów z CAŚ UW w zakresie metod pobierania próbek aDNA przeprowadziła dr Kendra Sirak z David Reich Lab na Uniwersytecie Harvarda. Próbki pobrane w wyniku szkolenia rozszerzą możliwości badawcze ekspedycji CAŚ UW. A w przypadku materiałów z Ghazali, pozwolą na lepsze poznanie pochodzenia mnichów i osób świeckich, zamieszkujących ten średniowieczny ośrodek monastyczny.