Program konferencji „Sudan Studies”

Ogłoszony został program konferencji Sudan Studies, która odbędzie się w dn. 4 i 5 września. Konferencja ma formę hybrydową. Na część on-line można się rejestrować do 30 sierpnia.

Jednym z organizatorów tegorocznej edycji konferencji, która jest poświęcona archeologii i etnografii Sudanu, jest Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW), zaś jej inicjatorem jest Durham University Sudan & Egyptology Study Group (DUSEG). Konferencja uzyskała dofinansowanie z programu „Doskonała nauka” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Będzie ją gościć Muzeum Narodowe w Warszawie.

Wystąpienia zostały zgrupowane w ośmiu sesjach tematycznych. W sobotę 4 września odbędą się sesje: Sztuka i tradycje, Ceramika, Bioarcheologia, Środowisko i badania nieinwazyjne, zaś w niedzielę 5 września: Prehistoria, Społeczeństwo i dziedzictwo, Ikonografia i architektura, Etnografia.

Program konferencji oraz abstrakty wystąpień (PDF)

Wykład inauguracyjny:

• Sobota, 4 września, godz. 10:00
    dr hab. Dobrochna Zielińska (WA UW): „Between Byzantium and Africa. Understanding Medieval Nubian Culture through its Art”

Wykłady plenarne:

• Sobota, 4 września, godz. 15:00
    Dr Daniel Antoine (British Museum, Wielka Brytania): „From the Palaeolithic to the Medieval period, new bioarchaeological insights
    from the collections curated at the British Museum”
  • Niedziela, 5 września, godz. 10:00
    Prof. Julia Budka (Ludwig Maximilian University of Munich, Niemcy): „Sai Island as a microcosm in New Kingdom Nubia: New perspectives on an Egyptian temple town and its hinterland”
  • Niedziela, 5 września, godz. 14:30
    Dr Fawzi Hassan (University of Neelain, Sudan): „Education in archaeology at the University of Neelain, Sudan”