Seminarium PCMA: Patrząc na przeszłość. Metoda eye-trackingowa w warsztacie archeologa

Najbliższe „Seminarium PCMA” będzie poświęcone nowemu projektowi dr. Tomasza Michalika, o którym opowie w referacie zatytułowanym „Patrząc na przeszłość. Wykorzystanie metody eye-trackingowej w warsztacie badawczym archeologa”.

Abstrakt: „Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Odgrywa kluczową rolę nie tylko w życiu codziennym, ale także w pracy naukowej min. podczas analizowania danych archeologicznych. Dzięki rozwojowi nauk psychologicznych i stworzeniu technologii okulograficznej (ang. eye-tracking) możliwe stało się mierzenie uwagi wzrokowej i wnioskowanie o tym, jakiego typu obiekty i obszary stanowią przedmiot zainteresowania patrzącego, a jakie nie. Biorąc pod uwagę wizualną naturę danych oraz artefaktów archeologicznych zrozumienie procesów selekcji wzrokowej jest jednym z ważniejszych aspektów, który może wyjaśnić sposoby wytwarzania wiedzy o przeszłości oraz postrzegania dziedzictwa archeologicznego przez specjalistów i niespecjalistów.

Podczas niniejszego wystąpienia zaprezentowane zostaną podstawowe informacje dotyczące metody okulograficznej i uwagi wzrokowej, przykłady badań wykorzystujących okulografię oraz możliwości zastosowania wspomnianej technologii w archeologii. Wystąpienie jest częścią projektu, realizowanego w CAŚ UW, dotyczącego roli percepcji wzrokowej w tworzeniu i nabywaniu wiedzy o przeszłości przez specjalistów oraz osoby odwiedzające miejsca związane z dziedzictwem archeologicznym.”

Biografia naukowa dr Tomasza Michalika.

Seminarium odbędzie się w formie zdalnej we czwartek 16 września b.r. o godz. 11.00. Chętnych do udziału prosimy o mail z prośbą o link do spotkania na Zoom na adres pcma@uw.edu.pl