Institut français d’archéologie orientale i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW wspólnie zapraszają na międzynarodową konferencję pt. Meeting the Other: Transfers and cultural interactions around the Nile Valley. Konferencja odbędzie się w Kairze w formie hybrydowej od soboty 27 do środy 31 marca 2021 r. Wydarzenie to jest częścią programu realizowanego przez dr Elenę Panaite w ramach jej stypendium post-doktorskiego przy CAŚ UW i Ifao.
Konferencja omawia transfery i interakcje kulturowe, które miały miejsce w dolinie Nilu w starożytności. Zmiany klimatyczne, zagadnienia związane z wymianą handlową, a także sytuacje konfliktowe prowadziły do ruchów ludności, które na różne sposoby stawiały ze sobą twarzą w twarz ludzi pochodzących z różnych kultur. Wydarzenie ma na celu, spojrzeć z perspektywy diachronicznej na dynamiczny i wielokierunkowy charakter interakcji między różnymi grupami ludzi w północno-wschodniej Afryce. Zgromadzi badania obejmujące okres od powstania państwa egipskiego do przybycia ludów greckich i rzymskich do doliny Nilu, dając uczestnikom możliwość wspólnego przedyskutowania różnych poglądów na szeroki wachlarz tematów.
Jednym z celów konferencji jest lepsze zrozumienie podstawowego słownictwa tego zagadnienia, obejmującego terminy zapożyczone z dziedzin pokrewnych. Ma to nastąpić dzięki szeregowi studiów ogólnych i szczegółowych analiz przypadku, związanych z kulturą materialną, zachowaniami społecznymi, źródłami tekstowymi i ikonograficznymi. Oczekuje się również otwartego dialogu i współpracy pomiędzy różnymi dyscyplinami zaangażowanymi w te dziedziny badań. Konferencja ma być krokiem w nowym pojmowaniu Doliny Nilu jako środowiska pełnego międzykulturowych interakcji.
Zobacz program konferencji (PDF).
Sesje konferencyjne będą transmitowane na żywo na kanale Ifao na YouTube.
- Sesja 1: (28.03 godz. 10.15) Meeting the Other
- Sesja 2: (28.03 godz. 11.50) Cultural interactions & factors of exchange
- Sesja 3: (28.03 godz. 14.00) Border interactions. A diachronic perspective from the Eastern Delta
- Sesja 4: (28.03 godz. 16.00) Trade paths. Transfers of goods and knowledge
- Sesja 5: (29.03 godz. 9.30) Border interactions. The Sinai nomads and the Eastern Desert
- Sesja 6: (29.03 godz. 11.30) Cultural interactions in the military field
- Sesja 7: (29.03 godz. 14.00) Cultural interactions among the elite
- Sesja 8: (30.03, godz. 9.30) Entangled artefacts. From the Nile Valley to the North
- Sesja 9: (30.03 godz. 11.30) Identity issues in context. Looking to the South
- Sesja 10: (30.03 godz. 14.00) Entangled artefacts around the Nile Valley
- Sesja 11: (31.03 godz. 9.30) Cultural interactions in the 1st millennium
- Sesja12: (31.03 godz. 12.00) Cultural interactions in the Greco-Roman worlds
Zobacz abstrakty wystąpień (PDF).
W ramach konferencji zostaną wygłoszone dwa wykłady gościnne. Będą one transmitowane na kanale Ifao na YouTube.
- Prof. Stuart T. Smith (Uniwersytet Kalifornijski):
– Entangled Lives: Egyptians in Nubia, Nubians in Egypt
Sobota, 27 marca 2021 r., Godz. 18:00 (UTC/GMT +2 godziny) - Prof. Julia Budka (Uniwersytet Ludwiga-Maximiliana w Monachium):
– Cultural diversity in New Kingdom Nubia (link do YT)
Poniedziałek 29 marca 2021 r., Godz. 18:00 (UTC / GMT +2 godz.)
Część konferencji, dla ograniczonej liczby uczestników, odbędzie się na terenie IFAO. Pozostali uczestnicy mogą wziąć udział w konferencji przez platformę Zoom. Link do konferencji zostanie wysłany prywatnie do uczestników i słuchaczy po wypełnieniu wniosku w formularzu Google.
Organizatorzy zastrzegają, iż w celu zagwarantowania warsztatowego charakteru tego spotkania naukowego będzie w nim mogła wziąć udział ograniczona liczba uczestników. Dlatego, organizatorzy zdecydowali się na transmisję referatów na żywo na kanale YouTube.