Wystawa: Od Memfis do Teb. Skarby stolic starożytnego Egiptu

Zdjęcia autorstwa Macieja Jawornickiego wraz z komentarzami dr. Patryka Chudzika prezentowane są na otwartej dziś wystawie „Od Memfis do Teb. Skarby stolic starożytnego Egiptu w obiektywie Macieja Jawornickiego”. Zorganizowało ją Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu przy współpracy z CAŚ UW.

Fotograf Maciej Jawornicki współpracuje od lat z ekspedycjami CAŚ UW. Pracował przy dokumentacji wykopalisk i badań powierzchniowych w Egipcie i Sudanie, m.in. w  świątyni Hatszepsut i grobowcach Północnego Asasifu w Tebach Zachodnich (Luksor), w Sakkarze i Aleksandrii, a także w pracach w rejonie IV katarakty na Nilu. Dr Patryk Chudzik, archeolog z CAŚ UW, kieruje ekspedycją w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, wcześniej stał na czele projektu badającego grobowce Północnego Asasifu.

Stworzona przez nich wystawa prezentuje starożytną cywilizację doliny Nilu przez pryzmat potęgi dwóch najważniejszych miast, stolic faraonów, Memfis i Teb uwidocznionej w obszernych nekropolach, na których wznoszono grobowce dla władców, urzędników, kapłanów oraz zwykłych obywateli. Fotografie wykonano w trakcie pracy na wykopaliskach, co pozwoliło ich autorowi na uchwycenie skarbów egipskiej architektury z perspektywy, która pozostaje nieznana turystom odwiedzającym Egipt.

Więcej informacji oraz zdjęcia można oglądać na stronie GCKiS w Nowogrodźcu.