Warsztaty na temat ceramiki z epoki brązu i żelaza w Omanie

Zakład Studiów Środkowowschodnich UW organizuje warsztat: „Pottery in Archaeology. From archaeometric analysis to social aspects of Bronze and Iron Age Pottery in Northern Oman”. Jest on związany z projektem CAŚ UW w mikroregionie Qumayrah w górach Hajar w północnym Omanie.

Warsztat ten skupia się na produkcji i wymianie ceramicznej w północnym Omanie, ze szczególnym uwzględnieniem regionu górskiego. Poprzez analizę ceramiki z wczesnej epoki brązu i epoki żelaza, omówimy społeczno-ekonomiczne aspekty związane z jej dystrybucją i handlem w tej części Omanu, uwzględniając to, w jaki sposób warunki geograficzne wpływały zarówno na procesy produkcji naczyń ceramicznych, jak i szlaki ich dystrybucji. Warsztat ma na celu pogłębienie wiedzy na temat interakcji kulturowych i ekonomicznych, które kształtowały rozwój tradycji ceramicznej w północnym Omanie. Wyniki omawianych badań rzucają światło na złożoną sieć wymiany oraz kluczową rolę ceramiki w codziennym życiu i gospodarce starożytnych społeczności.

W wydarzeniu biorą udział uczestniczki z Ministerstwa Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu. Jego organizatorami są dr Agnieszka Pieńkowska (CAŚ UW) i Maciej Sobczak (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UW). Odbywa się ono w biurze CAŚ UW przy ul. Prostej 69, we wtorek 4 czerwca 2024 roku, w godzinach od 10.30 do 13.00.

PROGRAM:

10.30–11.00 Piotr Bieliński (CAŚ UW),
„Pots and people” – the social aspect of pottery production and usage

11.00–11.30 Maciej Sobczak (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UW),
Macroscopic analysis of Umm an-Nar pottery from Ain bani Saidah Bronze Age settlement

11.30–12.00 Łukasz Rutkowski (CAŚ UW),
Preliminary Analysis of Pottery from an Umm an-Nar Period Tomb (QA 1-1) at Ayn Bani Saidah, Oman

12.00–12.30 Samiya al Sakshi (Ministerstwo Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu),
Bronze Age sites from Sultanate of Oman: pottery of Umm an Nar period from Dahwa settlement

12.30–13.00 Mateusz Iskra (CAŚ UW), Barbara Woronko & Katarzyna Zalewska (Wydział Geologii UW), Tomasz M. Kossowski,
Results of archaeometric analysis of Iron age pottery from Ain Bani Sa’dah QA 20 and QA 21 sites

Warsztat jest organizowany w związku z projektem prof. Piotra Bielińskiego: „Rozwój osadnictwa w epoce brązu i żelaza w górach północnego Omanu ” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, Harmonia 10 grant 2018/30/M/HS3/00635