Dostępny jest już program międzynarodowej konferencji „Place-making in the desertscape: the socialisation of the Egyptian-Sudanese Eastern Desert landscape in the longue durée (4th millennium BCE–4th century CE)”. Współorganizują ją Institut Français d’Archéologie Orientale i Stacja Badawcza w Kairze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja dotyczy Pustyni Wschodniej po obu stronach granicy egipsko-sudańskiej na przestrzeni ponad trzech i pół tysiąca lat. Pustynia na wschód od doliny Nilu była eksploatowana od czasów prehistorycznych. Powstały liczne kopalnie, kamieniołomy i miejsca obróbki wydobytych surowców. Obszar ten jest bogaty w schroniska skalne z pozostałościami petroglifów, inskrypcji i graffiti. Wszystkie te elementy pozwalają na lepsze zrozumienie funkcjonowania ludzi w środowisku pustynnym na przestrzeni czasu.
Ma na celu zgromadzenie naukowców, którzy interesują się relacjami między człowiekiem a krajobrazem pustynnym w różnych ujęciach teoretycznych i metodologicznych. Tematyka w szczególności dotyczy sposobów kształtowania się nazewnictwa i kulturowego znaczenia miejsc, prób ich zdefiniowania, kreślenia map mentalnych, konstruowania wspólnych znaczeń i pamięci kulturowej wynikającej z wzajemnego oddziaływania na siebie miejsc i ludzi.
Konferencję organizuje dr Cristina Alù, aktualna stypendystka Institut Français d’Archéologie Orientale oraz Stacji Badawczej w Kairze CAŚ UW. Zobacz program konferencji PDF.
Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej w dniach 27–29 kwietnia 2024 r., w siedzibach Stacji Badawczej w Kairze CAŚ UW oraz Ifao.
W wydarzeniu można uczestniczyć zarówno online, jak i osobiście. Termin rejestracji w obu przypadkach upływa 19 kwietnia. Rejestracji na konferencję można dokonać wypełniając formularz w Google Forms: (link).