Z okazji 60-lecia rozpoczęcia polskich badań w Nea Pafos na Cyprze przez ekspedycję Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) odbędą się konferencja naukowa „Nea Paphos Colloquium IV” oraz wystawa plenerowa „Od Maluteny do Agory – 60 lat polskich badań na Cyprze”.
Ekspedycja CAŚ UW rozpoczęła prace w 1965 roku w Malutenie – mieszkalnej części starożytnego miasta – i kontynuuje je do dziś, co czyni ją najdłużej działającą zagraniczną misją archeologiczną na wyspie. W 2019 roku ekspedycja CAŚ UW połączyła siły z projektem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzonym na terenie pafijskiej Agory. Wówczas powstał projekt „MA-P Maloutena and Agora – Archaeological Project in Paphos, Cyprus”, którego kierownictwo objęła prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. Od 2021 roku stoi ona również na czele nowo powołanej Stacji Badawczej CAŚ UW na Cyprze.
Obchody 60-lecia, które zbiegły się w czasie ze wspólną cypryjsko-polską prezydencją w Unii Europejskiej, podkreślają znaczący wkład Polski w badania archeologiczne na Cyprze (czytaj więcej).
Wystawa plenerowa
Z tej okazji od 16 maja do 14 czerwca na terenie Kampusu Głównego UW, na dziedzińcu przed starą Biblioteką Uniwersytecką, będzie można oglądać wystawę „Od Maluteny do Agory – 60 lat polskiej archeologii w Nea Pafos na Cyprze”. Opowiada ona o archeologii Pafos – starożytnej stolicy wyspy, wpisanej od lat 80. XX wieku na listę światowego dziedzictwa UNESCO – oraz o historii polskich badań: zarówno od strony naukowej, jak i poprzez ukazanie kulis życia ekspedycji na przestrzeni kilku dekad. Wystawa będzie również dostępna dla odwiedzających Kampus Główny UW podczas tegorocznej Nocy Muzeów.
Międzynarodowa konferencja
W dniach 20–23 maja odbędzie się konferencja „Nea Paphos Colloquium IV”, zatytułowana „Od przeszłości do teraźniejszości – Refleksje nad sześćdziesięcioma latami badań w Pafos”. Pierwsze dwa dni obrad zaplanowano w Warszawie, w sali balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Muzeum UW). W programie znalazło się osiem sesji tematycznych, obejmujących po trzy do czterech dwudziestominutowych wystąpień każda. Zwieńczeniem warszawskiej części konferencji będzie oficjalny wernisaż wystawy.
Kolejne pięć sesji odbędzie się w dniach 22–23 maja w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych badaniami archeologicznymi na Cyprze i szerzej w Śródziemnomorzu. Organizatorami Kolokwium Nea Pafos IV są: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Departament Starożytności Cypru, Uniwersytet w Awinionie oraz instytut badawczy HiSoMA (ENS de Lyon).
Wydarzenia w Warszawie są finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP w ramach zadania „Umiędzynarodowienie wyników badań archeologicznych Uniwersytetu Warszawskiego” oraz program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (działanie IV.3.1) na Uniwersytecie Warszawskim. Krakowska część konferencji jest dofinansowana przez Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, również w ramach programu IDUB.
Kolejnym elementem wydarzeń rocznicowych będzie oficjalne otwarcie Stacji Badawczej CAŚ UW na Cyprze – szczegóły wkrótce.