Mamy przyjemność poinformować, że dr Urszula Wicenciak-Núñez uzyskała stopień doktora habilitowanego. Decyzję podjęła Rada Dyscypliny Archeologia na Uniwersytecie Warszawskim dn. 9 kwietnia 2025 roku.
Zainteresowania naukowe dr hab. Urszuli Wicenciak-Núñez obejmują archeologię Lewantu od epoki żelaza po okres bizantyjski. Specjalizuje się w badaniach nad produkcją ceramiczną i tradycją garncarską w kontekście starożytnej ekonomii Fenicji. Prowadzi wieloaspektowe badania nad naczyniami ceramicznymi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Podstawą do jej badań są materiały z wykopalisk w Libanie, m.in. ze stanowisk wiejskich w Chhim i Jiyeh na zapleczu Sydonu, jak też z głównych metropolii Fenicji: Tyru i Bejrutu. Opracowuje też wybrane kategorie ceramiki z Cypru, m.in. z Nea Pafos oraz Kourion. Jej bogate doświadczenie terenowe obejmuje również prace na stanowiskach z różnych epok na Sycylii, w Egipcie, Sudanie i Kuwejcie.
Obecnie prowadzi badania z zakresu archeologii sensorycznej, koncentrując się na analizach pozostałości organicznych, takich jak tłuszcze, oleje, żywice i wino, zachowanych w fenickich naczyniach ceramicznych – unguentariach i amphoriskoi – z różnych stanowisk w rejonie Morza Śródziemnego i Czarnego, które rzucają nowe światło na ich wielofunkcyjne zastosowanie w handlu, rytuałach i codziennym życiu.
Zobacz biografię naukową i listę publikacji dr hab. Urszuli Wicenciak-Núñez.