Podsumowanie 26. Kongresu Limesowego w Batumi

W dniach 8-14 września 2024 r. w Batumi odbył się 26. Limes Congress. To największa międzynarodowa konferencja, na której spotykają się badacze studiujący problematykę pogranicza Imperium Rzymskiego. Spotkanie uczonych odbywa się co trzy lata i po raz pierwszy miało miejsce w Gruzji. 

Przygotowania do tego wydarzenia miały wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy w roli gospodarza wystąpiły dwie ściśle współpracujące ze sobą instytucje z różnych krajów, tj. Agencja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Adżarii (Cultural Heritage Protection Agency of Ajara) oraz Uniwersytet Warszawski. Taka formuła wynikała z tradycji kongresowych — organizatorem może być kraj, którego tereny znajdowały się w rzymskich granicach. Udało się jednak połączyć wymóg geograficzno-historyczny z wielkim dorobkiem badawczym i doświadczeniem, jakie stały za Uniwersytetem Warszawskim. Naszą uczelnię reprezentowali przedstawiciele Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej oraz Wydziału Archeologii. Na czele grupy roboczej stał dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z CAŚ UW, a w jej skład wchodzili dr Piotr Zakrzewski (CAŚ UW) oraz dr Martin Lemke z Wydziału Archeologii UW, dr Karolina Trusz, jak też doktoranci Natalia Lockley, Maciek Czapski.

Po zakończeniu konferencji przyszedł czas na pierwsze podsumowania. Organizatorzy zebrali od uczestników szereg bardzo dobrych opinii. To największa nagroda za ogromną pracę, którą trzeba było wykonać przed, w trakcie, a także po zamknięciu imprezy. Warto wspomnieć, że wydarzenie miało bardzo uroczyste otwarcie i zamknięcie. W tych dwóch dniach uczestnicy mieli okazję obejrzeć pokazy folklorystyczne oraz posmakować wyjątkowej gruzińskiej kuchni.

Limes Congress to nie tylko obrady i spotkania w kuluarach gościnnego Batumi Shota Rustaveli State University, ale także wycieczki tematyczne. Przed otwarciem odbył się objazd po centralnej części Gruzji (uczestnicy odwiedzili m.in. Muzeum Narodowe w Tbilisi). Po zamknięciu kongresu kolejny objazd wyruszył na tereny współczesnej Turcji, odwiedzając stanowiska archeologiczne związane z obecnością rzymskiego wojska, w tym twierdzę legionową w Satali (Sadak). Odbyło się także kilka krótszych wycieczek, w tym do wyjątkowego stanowiska archeologicznego i muzeum w Vani.

Podczas konferencji obrady toczyły się w sześciu różnych salach jednocześnie. W sumie odbyły się 33 sesje, podczas których miało miejsce ponad 260 prezentacji. Ponadto wielkim zainteresowaniem cieszyła się sesja posterowa, na której wystawiono 28 plansz.

Dla zespołu badawczego kierowanego przez dr hab. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego, prof. UW, była to także wyjątkowa okazja do zaprezentowania uczestnikom kongresu wyników badań polsko-gruzińskich na terenie rzymskiego fortu Apsaros (Gonio). Powód do szczególnej dumy dają mozaiki podłogowe odkryte w domu dowódcy garnizonu. Dom i jego bogate wyposażenie są datowane na lata 30. II wieku n.e.

Jednym z tradycyjnych komponentów ceremonii zamknięcia jest wybór miejsca, w którym odbędzie się kolejny Limes Congress. Uczestnicy wybrali Maroko. To kolejny kraj, na terenie którego badania nad rzymskim pograniczem prowadzą archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Marokańskim kolegom gratulujemy i zaczynamy już odliczać dni do konferencji w tym wyjątkowym kraju!

26. International Congress of Roman Frontier Studies (XXVI Limes Congress) jest finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała Nauka II”.

Galeria: