Uniwersytet Warszawski współorganizatorem Limes Congress 2024 w Batumi

Uniwersytet Warszawski, wspólnie z Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Adżarii (Gruzja) będzie organizować Limes Congress 2024 w Batumi.

Limes Congress to największa i najbardziej prestiżowa konferencja naukowa poświęcona badaniom nad granicami Imperium Rzymskiego, na której spotykają się badacze z całego świata. Ma ponad 70-letnią tradycję. Konferencje odbywają się zwykle co trzy lata i gromadzą od ok. 400 do 500 specjalistów zajmujących się limesem Imperium Romanum, a także obecnością wojska rzymskiego i cywilów w strefie pogranicza.

Do tradycji należy założenie, że gospodarzem Kongresu może być tylko kraj którego część (lub całość) znajdowała się w granicach rzymskich prowincji, szczególnie tych nadgranicznych. Z tego powodu Uniwersytet Warszawski, choć stanowiący ważne centrum badań nad fenomenem rzymskiego limesu, nie mógł zaproponować organizacji konferencji w Polsce. Wieloletnia współpraca z partnerami gruzińskimi otworzyła jednak możliwość wspólnego wypromowania Batumi jako gospodarza kongresu limesowego w 2024 roku. O przyznaniu Polsce i Gruzji organizacji kolejnej edycji konferencji zdecydowali delegaci poprzedniego spotkania, które zakończyło się niedawno w Nijmegen w Holandii.

Przed zespołem organizatorów, w którego składzie znajdują się archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego: dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski i dr Piotr Zakrzewski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej oraz dr Piotr Jaworski i dr Martin Lemke z Wydziału Archeologii jak też doktoranci Natalia Lockley, Maciek Czapski i Karolina Trusz, dwa lata wytężonej pracy.

26. Limes Congress wystartuje w pierwszej połowie września 2024 roku w Batumi. Już teraz serdecznie zapraszamy!