Grant NCN Sonata 18 dla Roberta Mahlera

Dr Robert Mahler z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW został laureatem konkursu Sonata 18. Narodowe Centrum Nauki przyznało grant na realizację jego projektu pt. „Kobiety w Fatymidzkiej Aleksandrii. Dlaczego umierały młodo? Biokulturowe czynniki zmian w warunkach życia muzułmanów pochowanych na Kom el-Dikka w średniowiecznej Aleksandrii w odniesieniu do chrześcijańskiej populacji żyjącej na obrzeżach Fajum”.

Dr Robert Mahler specjalizuje się w archeologii i antropologii śmierci, a w swoich badaniach bioarcheologicznych stosuje narzędzia informatyczne. Jego praca doktorska dotycząca badań nekropoli muzułmańskiej na Kom el-Dikka w Aleksandrii została opublikowana w 2021 r. w formie monografii „Changing Life in Egyptian Alexandria: The Testimony of the Islamic Cemetery on Kom el-Dikka„, (=Polish Publications in Mediterranean Archaeology 3, Peeters Publishers). Jest kierownikiem Zakładu Studiów Afrykańskich CAŚ UW, a od 2020 r. stoi na czele ekspedycji CAŚ UW w Naklun (Egipt).

Jego nowy projekt, poprzez analizę pozostałości osteologicznych z cmentarzysk na Kom el-Dikka w Aleksandrii oraz z Naklun w oazie Fajum ma rzucić światło na zmiany kulturowe i środowiskowe, które mogły leżeć u podstaw procesów historycznych. Realizacja projektu ma pomóc zdobyć nową wiedzę na temat roli kobiet w średniowiecznym Egipcie, a być może dowiedzieć się także czegoś o wpływie przemian jakie zachodziły w muzułmańskiej społeczności średniowiecznej Aleksandrii na ich życie, które jest praktycznie nieznane ze źródeł historycznych. Efektem projektu ma być też biologiczna i biokulturowa charakterystyka dwóch populacji w kontekście historycznym i środowiska naturalnego (abstrakt: PDF).

Serdecznie gratulujemy!