Projekt: Osadnictwo frankijskie w Księstwie Transjordanii. Społeczeństwo, gospodarka i krajobraz w okresie wypraw krzyżowych

• Kierownik projektu: Dr. Micaela Sinibaldi

Dane kontaktowe: m.sinibaldi@uw.edu.pl

Czas trwania:

lipiec 2022 – lipiec 2025

Kwota:

PLN 1 660 186

Finansowanie:

Narodowe Centrum Nauki, Opus 22, 2021/43/B/HS3/02530

Financing institution logo

• Osadnictwo frankijskie w Księstwie Transjordanii. Społeczeństwo, gospodarka i krajobraz w okresie wypraw krzyżowych

Słowa kluczowe: okres wypraw krzyżowych; Księstwo Transjordanii; Jordania; wzorce osadnictwa; gospodarka i społeczeństwo; archeologia społeczeństwa średniowiecznego; Petra; Karak

Projekt ten ma na celu zbadanie tematu Transjordanii w czasach krzyżowców z holistycznym podejściem archeologicznym. Księstwo Transjordanii, zbadane i zasiedlone przez Franków w latach 1100-1189, do tej pory było powszechnie rozumiane jako pełniące głównie rolę wojskowej granicy Królestwa Jerozolimskiego. Ostatnie badania podważyły ten tradycyjny pogląd, ukazując inny obraz. Stwierdzono, że zarówno region Transjordanii, jak i jego zamki pełniły bardziej złożone funkcje niż obronność, oraz że Transjordania była ściśle i głęboko powiązana z resztą królestwa Jerozolimy, dla którego miała ogromne znaczenie.

Projekt szczegółowo bada archeologię obszaru między płaskowyżem Karak, a Petrą, gdzie Frankowie zaplanowali najbardziej rozbudowane i stałe osadnictwo. Główne pytania badawcze, na które ma odpowiedzieć ten projekt, obejmują:
    – Jaki był wpływ okresu krzyżowców na Transjordanię? – Jakie są charakterystyczne cechy osadnictwa i społeczeństwa w Transjordanii w tamtym okresie? – Jak te aspekty mają się do reszty Królestwa Jerozolimy i innych państw krzyżowców?

Projekt stara się odpowiedzieć na te pytania poprzez serię badań i wykopalisk w regionach między Karak a Petrą. Zastosowane metody będą obejmowały archeobotanikę, archeozoologię, geologię, ceramologię oraz analizę petrograficzną, a także program analizy C14.

Grafika: Zamek Kerak / APAAME_20181014_RHB-0165

Wydarzenia związane z projektem:
    Wykłady i wystąpienia konferencyjne:

22-26 maja 2023: Prezentacja na ICAANE 13th, University of Copenhagen. „Settlement in Crusader Transjordan (1100–1189): a Historical and Archaeological Study”

Publikacje:

Sinibaldi, M., (2022). “The Crusader Lordship of Transjordan (1100–1189): Settlement Forms, Dynamics and Significance”. Levant 54.1, 124-154. (Open Access, opublikowane 1 kwietnia 2022).

Polecane linki

islamicbaydhaproject.wixsite.com