Archeologia na UW w pierwszej setce światowego rankingu QS World University Rankings 2023

Dyscyplina archeologia na Uniwersytecie Warszawskim ponownie znalazła się w pierwszej setce na świecie według opublikowanego właśnie zestawienia QS World University Rankings 2023 najwyżej spośród wszystkich dyscyplin na UW. Od zeszłego roku, jako jedyna w Polsce, utrzymuje się na pozycjach w przedziale 51–100. Jest to m.in. zasługa pracy zespołu Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

W rankingu QS w dyscyplinie archeologii sklasyfikowano jedynie trzy polskie uniwersytety. Poza Uniwersytetem Warszawskim są to Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Oba zostały sklasyfikowane na miejscach w przedziale 151–200. Archeologia na UW jest też jedną z zaledwie czterech dyscyplin uprawianych na polskich uczelniach, która dostała się do pierwszej setki, wraz z rolnictwem i weterynarią w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz „performing arts” na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

W tegorocznym rankingu QS World University Rankings 2023 Uniwersytet Warszawski znalazł się na miejscu 284, najwyżej z dotychczas zajmowanych pozycji. Jest też najlepiej ocenioną uczelnią wyższą w Polsce.

QS World University Rankings to klasyfikacja 1000 światowych uczelni sporządzana od 2004 roku przez firmę Quacquarelli Symmonds. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak opinia pracodawców, umiędzynarodowienie kadry naukowej i studentów, liczba wykładowców w stosunku do liczby studentów, a także wskaźnik cytowań oraz danych udostępnianych przez uczelnie.