Seminarium „Archeoorientalistyki”: Badania archeometryczne w Egipcie

Zespół Archeoorientalistyki zaprasza na kolejne seminarium. Wystąpi na nim dr hab. Anna Wodzińska, kierowniczka Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze, z wykładem „Badania archeometryczne w Egipcie”.

Abstrakt: „Tradycyjna archeologia opiera się o badania terenowe, opis znajdowanych zabytków i ich tło historyczne. Całość daje nam dużo danych, ale współczesne podejście do tematu pozwala na wiele więcej. Analizy z zakresu nauk ścisłych, jak chemia, fizyka, geologia, biologia, pokazują że zakres badań może być bardzo szeroki, pozwalający nie tylko na stawianie pytań badawczych, ale i na miarodajne odpowiedzi.

Wielu badaczy uważa, że nie można przeprowadzać specjalistycznych badań na terenie Egiptu. Obraz ten jest jednak inny, co postaram się pokazać. Wymienię metody analityczne dostępne w Egipcie, wskażę procedury postępowania wg wytycznych egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności.”

Seminarium odbędzie się w poniedziałek, 26 września o godzinie 16.00 na platformie Zoomhttps://uw-edu-pl.zoom.us/j/94839484493?pwd=MFlBK2l0MU4xRXJLR0tuQjVucUduUT09

Czytaj więcej na temat projektu „Archeorientalistyka”.