Miesiąc Dziedzictwa w ramach Seminarium PCMA – II edycja

W nadchodzącym miesiącu Seminaria PCMA będą poświęcone archeologii angażującej i studiom nad dziedzictwem kulturowym. Wykłady z jesiennego cyklu skupią się na metodologii omawianej na przykładach badań z różnych kontekstów społecznych.

Celem „Miesiąca Dziedzictwa” organizowanego przez dr Tomomi Fushiyę (CAŚ UW) jest zapoznanie archeologów i studentów z różnymi podejściami teoretycznymi do współpracy z lokalnymi społecznościami w archeologii i w studiach nad dziedzictwem, a także z praktykami w tym zakresie. Cykl wykładów, z udziałem czołowych badaczy i praktyków pracujących w krajach basenu Morza Śródziemnego i w Polsce, podsunie pomysły na to, w jaki sposób można pracować nad zaangażowaniem społeczności lokalnej, jak współpraca z lokalnymi społecznościami usprawnia badania archeologiczne, dlaczego ważne jest myślenie o przeszłości z perspektywy lokalnej oraz dlaczego współpraca z lokalnymi społecznościami jest dziś dla archeologii tak istotna.

Program (pobierz jako PDF):

 • Czwartek, 6 października, godz. 11:00
  Dr. Francesco Ripanti (Trinity College Dublin, University of Dublin)
  From onlookers to devotees: Exploring dynamics of participation in Vignale, Italy
 • Czwartek, 13 października, godz. 11:00
  Dr. Fatma Keshk (Francuski Instytut Archeologii Orientalnej – Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego)
  Learning by doing: engaging with communities through heritage in Egypt
 • Czwartek, 20 października, godz. 11:00
  Dr. Patrycja Filipowicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)
  Community Archaeology in Rural Environments (CARE) project: reflections from Poland

Seminaria PCMA w ramach „Miesiąca Dziedzictwa” będą odbywać się na platformie Zoom. Aby uzyskać linki, prosimy pisać do dr Tomomi Fushiyi: t.fushiya@uw.edu.pl

Zobacz też: I edycja Miesiąc Dziedzictwa.