Andrzej Reiche (1951–2022)

Zaskoczyła nas niezwykle smutna wiadomość o śmierci Andrzeja Reiche, archeologa specjalizującego się w Bliskim Wschodzie, emerytowanego kustosza kolekcji sztuki starożytnego Bliskiego Wschodu w Zbiorach Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Przez ponad cztery dekady pracował na większości stanowisk badanych przez CAŚ UW na Bliskim Wschodzie. Był pełnym pasji archeologiem polowym, a jednocześnie fotografem wielu ekspedycji. Z ostatnich badań archeologicznych w Omanie wrócił zaledwie kilka tygodni temu.

Po praktykach w Aleksandrii (1978/1979) zaczął wyjeżdżać na wykopaliska do Mezopotamii, zgodnie ze swoją specjalizacją jako archeologa i asyriologa. Najpierw do Iraku – od początku lat 80.tych XX wieku pracował na stanowisku Tell as-Saadiya, na wyspie Bijan, a potem Tell Rijim, Tel Raffaan i Nemrik. Następnie trafił do Syrii – pod koniec lat 80. na Tell Djassa al-Gharbi i Tell Abu Hafur, zaś w pierwszej połowie l. 90tych na Tell Rad Shaqrah. Przez 15 lat kopał niemal co roku na Tell Arbid, aż do ostatniego sezonu wykopaliskowego w 2010 r.; w międzyczasie przez jeden sezon pracował na Tell Qaramel.

Uczestniczył też w pierwszych polskich badaniach archeologicznych na Półwyspie Arabskim. Pracował w Kuwejcie (od 2007 r. w rejonie Al-Subiyah, potem na stanowisku Bahra 1), w Dubaju (Saruq al-Hadid), a także w Omanie (Dolina Qumayrah).

Uczestniczył w opracowaniu i publikacji rezultatów wielu z tych prac. Był autorem zarówno raportów wykopaliskowych, jak i opracowań znalezisk, którymi z charakterystyczną dla siebie cierpliwością i szczegółowością zajmował się w trakcie wielu ekspedycji.

Mimo, że nie był wykładowcą ani nie prowadził akademickich zajęć ze studentami, pod jego okiem nabierali praktyki polowej liczni polscy archeolodzy bliskowschodni, dla których był świetnym nauczycielem. W ich imieniu składamy kondolencje Jego Bliskim i Rodzinie.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 20 maja. Msza żałobna celebrowana będzie o godz. 12.30 w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników przy Al. Stanów Zjednoczonych 55. Złożenie do grobu nastąpi o godz. 14.00 na cmentarzu w Marysinie Wawerskim przy ul. Korkowej.