Zapraszamy na – przełożone z jesieni – Seminarium PCMA, podczas którego dr Piotr Makowski wygłosi referat pt. „Towards a better understanding of the chronological and geographical distribution patterns of plain and painted handmade wares in Bilād al-Shām”.
Abstrakt: „Na przestrzeni późnych okresów islamskich ręcznie robione niedekorowane i malowane naczynia ceramiczne były stałym komponentem tożsamości kulturowej i wspólnotowej mieszkańców Bilād al-Shām. Ich nieprzerwane użytkowanie można postrzegać zatem nie tylko jako odpowiedź na niesprzyjające warunki środowiskowe, polityczne i gospodarcze, ale także jako kluczowy element kulturowego konserwatyzmu tamtejszych społeczności.
Z racji tego, że ogólna narracja naukowa dotycząca pojawienia się i rozprzestrzenienia naczyń ręcznie lepionych jest wciąż niespójna i pełna interpretacyjnych nieścisłości, głównym celem moich badań jest uporządkowanie dyskusji na ten temat. Opierając się na najnowszych danych, staram się również na nowo przeanalizować powszechnie przyjęte założenia dotyczące ich chronologii i zakresu ich występowania.
Początkowo pojawienie się zarówno niedekorowanych, jak i malowanych wyrobów nie było procesem jednolitym, lecz raczej wynikiem serii regionalnych „impulsów” i „fal” rozchodzących się z różnych miejsc. Ponadto, początkowo materiał ten nie pojawił się na całym obszarze Bilād al-Shām, lecz w odrębnych i często niepowiązanych ze sobą obszarach. Do pewnego stopnia większość tej ceramiki wydaje się reprezentować różne zestawy cech, co sugeruje, że okoliczności towarzyszące pojawieniu się „nowej” tradycji ceramicznej były motywowane przez lokalne czynniki o zmiennej intensywności.”
Seminarium odbędzie się 17 marca 2022 r. o godz. 11.30 na platformie Zoom.
Aby otrzymać link do spotkania, prosimy pisać na adres: pcma@uw.edu.pl