Stacja Badawcza CAŚ UW w Kairze organizuje kolejne Seminaria Stypendystów CAŚ. W ciągu najbliższego spotkania wystąpi dwoje prelegentów.
Mikołaj Mielcarski wygłosi referat pt. „Wykorzystanie kamienia do celów dekoracyjnych w architekturze Kairu do końca XVIII wieku”.
Abstrakt: Tematem wystąpienia jest dekoracyjne wykorzystanie marmurów w architekturze Kairu do końca XVIII wieku na tle całości sztuki islamskiej tego czasu oraz próba odniesienia tego zjawiska do sztuki europejskiej. Marmur od starożytności odgrywał ważną rolę w sztuce zdobniczej, stając się w okresie sułtanatu mameluków najistotniejszym materiałem wykorzystywanym do dekoracji licznie powstających wówczas budowli. Przedstawiona zostanie próba typologicznego usystematyzowania materiału zabytkowego w oparciu o zgromadzoną dokumentację fotograficzną oraz wyniki kwerendy, mającej na celu rozpoznanie perspektyw badawczych dla zagadnienia międzykulturowych oddziaływań ze światem łacińskim.
Anna Weźranowska wygłosi referat pt. „Ceramika przełomu Drugiego Okresu Przejściowego i Nowego Państwa. Historia badań”.
Abstrakt: Przejścia między okresami historycznymi zawsze stanowiły ciekawy temat badań. Gdy faraon Kamose, a po nim Ahmose, pokonali Hyksosów w XVI wieku p.n.e., wygonili cudzoziemców ze swojego kraju i zjednoczyli go, zapoczątkowali tym jeden z najbardziej pomyślnych okresów egipskiej historii – Nowe Państwo. Dzięki temu ich następcy ze zwykłego królestwa stworzyli jedno z silniejszych imperiów owych czasów. W jaki sposób jednak te historyczne wydarzenia przekładały się na codzienne życie, które można zobaczyć przez pryzmat ceramicznych naczyń? Chociaż materiał z tego okresu nie został jeszcze zbyt dobrze poznany, pojawiło się kilka publikacji na ten temat. Badacze doszli do wniosku, że na początku Nowego Państwa zaszły przełomowe zmiany w produkcji ceramiki. Nowa moda została zapoczątkowana w Tebach, w Górnym Egipcie, rozprzestrzeniając się po całym kraju. Import z zagranicy, szczególnie z Cypru i Kanaanu, stał się coraz powszechniejszy. Wyniki tej bibliotecznej kwerendy będą stanowiły podstawę projektu pracy doktorskiej, która ma gruntownie przebadać zmiany następujące w tradycjach ceramicznych na przełomie Drugiego Okresu Przejściowego i Nowego Państwa.