Na dziedzińcu przed Dawną Biblioteką Uniwersytecką odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Magna Scientia Antiquitatis. 100 lat archeologii na Uniwersytecie Warszawskim” poświęconej badaniom archeologicznym prowadzonym na całym świecie przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego.
W dniu 2 września 2020 r. o godz. 12 zgromadzonych gości powitał prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, który wyraził swoje uznanie dla osiągnięć archeologów pracujących na UW, a związanych z Instytutem (od 1 września – Wydziałem) Archeologii oraz z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej. Podkreślił rozpoznawalność badaczy z UW nie tylko na Bliskim Wschodzie lecz i na wszystkich kontynentach. Wyraził również gotowość wspierania działalności i promowania sukcesów środowiska archeologicznego.
„Warto być z archeologami. Pokazują piękno przeszłości i piękno historii”
– powiedział Rektor Nowak.
Dr hab. Bartosz Kontny, dziekan nowopowstałego Wydziału Archeologii oraz dr hab. Krzysztof Jakubiak, ustępujący dyrektor Instytutu Archeologii podziękowali władzom UW za nieustające wsparcie.
Z ramienia CAŚ UW przemawiał prof. Piotr Bieliński, przewodniczący Rady Naukowej CAŚ UW. Przytoczył dzieje rozwoju Centrum, które to w momencie swego powstania 60 lat temu koordynowało działania polskich archeologów w Egipcie, Sudanie, Syrii i na Cyprze, a obecnie prowadzi już badania w 15 krajach.
Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przy wsparciu finansowym w ramach programu Niepodległa. W trakcie wernisażu dyrektor MUW, dr hab. Hubert Kowalski przybliżył nieszablonowy charakter tej ekspozycji.
Pierwsza część wystawy mieści się na Krakowskim Przedmieściu, w okolicach bramy głównej Uniwersytetu, dzięki czemu jest dostępna szerokiemu gronu odbiorców bez ograniczeń godzinowych. Prezentuje ciekawostki z badań archeologicznych wszystkich jednostek Uniwersytetu Warszawskiego: Instytutu Archeologii (obecnie Wydziału Archeologii), Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej oraz Ośrodka Badań Prekolumbijskich. Spośród projektów CAŚ przedstawionych zostało kilkanaście stanowisk położonych w Egipcie, Sudanie, Syrii, Libanie, na Cyprze i w Kuwejcie. Jedną z prezentowanych ciekawostek jest geneza logotypu CAŚ, który opiera się na wizerunku lwa z płaskorzeźby odkrytej w Palmyrze.
Druga część ekspozycji poświęcona jest historii badań i ulokowana została w Dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej, trzecia natomiast w Szkole Głównej, czyli w siedzibie Wydziału Archeologii, prezentuje kolekcje dydaktyczne.
Wystawa potrwa do listopada, jednak, jak zapowiedział Dyrektor MUW, jest tylko pierwszą częścią większego projektu, którego kolejny etap będzie można obejrzeć 11 listopada br.