Warsztaty języka staronubijskiego

We wrześniu w Stacji Badawczej w Kairze odbyły się warsztaty z języka staronubijskiego. To było pierwsze wydarzenie tego typu. Dwutygodniowy kurs zorganizowała wspólnie Stacja Badawcza w Kairze CAŚ UW, Institut français d’archéologie orientale oraz Uniwersytet w Fajum.

Zajęcia odbywały się najpierw w IFAO, zaś w drugim tygodniu przeniosły się do Stacji. Brało w nich udział kilkanaścioro studentów, doktorantów, kuratorów muzealnych i wykładowców z m.in. Egiptu, Francji, Włoch i Polski. Podczas pierwszego tygodnia poznali oni podstawy gramatyki, a następnie zmierzyli się z lekturą autentycznego staronubijskiego tekstu Cud św. Miny pod kierunkiem Vincenta W.J. van Gerven Oei’a, autorytetu w zakresie języka staronubijskiego, który przy okazji warsztatów wygłosił też wykład otwarty.

Goszczenie uczestników kursu było dla nas ogromną przyjemnością i mamy nadzieję, że oni także będą te chwile dobrze wspominać. Bardzo dziękujemy!