„Archive Day” w Kairze

20 czerwca 2018 odbyło się drugie spotkanie archiwistów i dyrektorów instytutów zagranicznych w Kairze pt. „Archive Day”. Wzięli w nim udział również dr hab. prof. UW Tomasz Waliszewski, dyrektor CAŚ UW, i Szymon Maślak, kierownik Działu Archiwizacji Dokumentacji.

Tym razem uczestnicy goszczeni byli we Francuskim Instytucie Archeologii Orientalnej w Kairze, a organizacji podjęli się Nicolas Michel, dyrektor ds. naukowych w IFAO, i Cédric Larcher, odpowiedzialny za archiwa i kolekcje w IFAO. Dzień wypełniły wykłady zaproszonych gości, w tym spoza Egiptu, Patrizii Piecentini na temat włoskich archiwów egiptologicznych i Marie Stahl, odpowiedzialnej za archiwa we Francuskiej Szkole w Atenach.

Częścią programu była również wizyta połączona z zapoznaniem się ze sposobem funkcjonowania archiwum Francuskiego Instytutu Archeologii Orientalnej, a także introligatorni i drukarni Instytutu. Zarówno w trakcie zwiedzania archiwum, jak już po serii wykładów odbywała się dyskusja na temat przechowywania dokumentacji w formie analogowej i cyfrowej i wynikających z tego problemów oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Przechowywanie zwłaszcza tej drugiej, ze względu na olbrzymią jej ilość, stanowi dla uczestników spotkania największy problem.