Konferencja archeologiczna: Polacy na Bliskim Wschodzie 2017

W tym tygodniu odbędzie się druga już edycja konferencji „Polacy na Bliskim Wschodzie”. Tym samym wpisuje się ona w kalendarz corocznych konferencji archeologicznych, stanowiąc ważne, jak dotąd brakujące ogniwo uzupełniające konferencję „Polacy nad Nilem”, obchodzącą już jubileusz 10-lecia istnienia. Pokaże inne rejony kolebki naszej cywilizacji, gdzie od wielu lat prowadzą badania polskie misje i uczeni.

Na konferencję zapraszają Dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, dr hab. Tomasz Waliszewski, Dyrektor Instytutu Archeologii UW, dr hab. Krzysztof Jakubiak, oraz Kierownik Zakładu Archeologii Bliskiego Wschodu IA UW, dr hab. Dariusz Szeląg.

W tym roku w ciągu dwóch dni konferencji będzie można wysłuchać 30 wystąpień badaczy z 15 jednostek naukowych. Przedstawią oni wyniki badań w 13 krajach szeroko pojętego Bliskiego Wschodu, od Morza Śródziemnego, po Morze Kaspijskie i Zatokę Arabską.

Będą wśród nich zarówno raporty z najnowszych sezonów badawczych, np. w Libanie, Arabii Saudyjskiej, czy w Irackim Kurdystanie – w tym także pierwsze doniesienia o dopiero co rozpoczętych badaniach wykopaliskowych (np. w Dubaju, Omanie i Gruzji). Będzie można się też zapoznać z podsumowaniami na temat trwających projektów badawczych, np. w Turcji i Jordanii. Przedstawione zostaną również analizy materiału z projektów zakończonych lub zawieszonych, np. w Syrii i Turkmenistanie. Będą to nie tylko opracowania archeologiczne, ale także archeozoologiczne, archeobotaniczne, konserwatorskie i geologiczne.

25–26 maja 2017 r., Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, sala 210,
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Organizatorami konferencji Polacy na Bliskim Wschodzie są Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Zakład Archeologii Bliskiego Wschodu, Instytut Archeologii UW.

Wstęp wolny

Program konferencji

Abstrakty wystąpień