KONFERENCJA: Polacy na Bliskim Wschodzie

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Instytut Archeologii UW mają przyjemność zaprosić na konferencję „Polacy na Bliskim Wschodzie”.

Pierwszy dzień konferencji to sesja „Zagrożone dziedzictwo. Badania archeologiczne i prace konserwatorskie w Syrii i Iraku”, poświęcona dyskusji i wymianie doświadczeń związanych z obecną sytuacją zabytków w Syrii i Iraku. Wystąpienia (w jęz. angielskim) wygłoszą przedstawiciele  Departamentu Starożytności i Muzeów Syrii, a także organizacji zajmujących się działaniami na rzecz ochrony zabytków i inwentaryzacji zniszczeń w Syrii i Iraku oraz MSZ.

Dalsza część sesji poświęcona będzie prezentacji przez kierowników polskich misji rezultatów badań archeologicznych i działań konserwatorskich w Syrii i Iraku. Po raz pierwszy przedstawione zostaną informacje na temat stanu stanowisk archeologicznych badanych przez polskie misje oraz przypuszczalnych losów zabytków przechowywanych do wybuchu działań wojennych w syryjskich muzeach.
Drugi i trzeci dzień konferencji zarezerwowane są na polskojęzyczną sesję naukową „Polacy na Bliskim Wschodzie — badania archeologiczne, studia, konserwacja”. Będzie ona poświęcona rezultatom badań misji archeologicznych Uniwersytetu Warszawskiego w krajach Bliskiego Wschodu, Półwyspu Arabskiego i Zakaukazia.

Konferencja jest dofinansowana przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego. Towarzyszy wystawie „W cieniu wojny. Zabytki Syrii i Iraku w badaniach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW” w Galerii Pałacu Kazimierzowskiego.

1–3 kwietnia 2016 r.
Instytut Archeologii, UW, sala 210
sesja 1: 1 kwietnia 2016, godz. 9.00–18.00
sesja 2: 2–3 kwietnia 2016, godz. 9.00–18.00