Nowe odkrycia polsko-gruzińskiej ekspedycji archeologicznej w rzymskim forcie Apsaros (2024)

Sezon wykopaliskowy w rzymskim forcie Apsaros (Gruzja) w 2024 roku trwał od połowy maja do końca lipca. W tym czasie polsko-gruzińska ekspedycja archeologiczna pod kierunkiem dr hab. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego, profesora UW (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) oraz dr Lashy Aslanishvili (Agencja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Adżarii) dokonała istotnych odkryć.

Ekspedycja odkryła też piece do wypału amfor, używanych do transportu wina. Szczególnie intrygujący był piec z pozostawionymi po wypaleniu amforami. Odkrycie potwierdza, że w Apsaros produkowano amfory kolchidzkie, popularne nad Morzem Czarnym. Znaleziono również tłocznię wina, co sugeruje, że lokalne wino eksportowano w tych amforach, prawdopodobnie na potrzeby rzymskiego wojska.

Kontynuowano również prace przy mozaikach z domu dowódcy garnizonu, nazywanego domem Arriana. Trzecia już mozaika znaleziona w tym budynku została częściowo zabezpieczana na miejscu, a jej najbardziej zagrożone fragmenty już wcześniej przeniesiono do muzeum i poddano konserwacji, której dokonał zespół z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem dr Julii Burdajewicz.

W tegorocznym sezonie odkryto też złotą plakietkę wotywną, wyjątkowy przedmiot na wykopaliskach w Apsaros. Ta cienka blaszka z greckim napisem była darem dla Jowisza Dolicheńskiego, bóstwa popularnego wśród rzymskich żołnierzy. Znalezisko wzmacnia hipotezę o istnieniu sanktuarium dolicheńskiego w Apsaros.

Czytaj więcej o badaniach CAŚ UW w Gonio-Apsaros