-
Kierownik projektu: Dr Francisco Jesús Núñez Calvo
Dane kontaktowe: f.nunezcalvo@uw.edu.pl
Współpracownicy:
- dr Michał Krueger, Wydział Archeologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- dr Anna Georgiadou, Archaeological Research Unit, University of Cyprus
- General Directorate of Antiquities, Lebanon
Finansowanie:
Uniwersytet Warszawski, Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”; Mały Grant Centrum Badań nad Cywilizacjami Starożytnymi (8 edycja)
Czas trwania:
Kwota:
USD 1 200
-
Kontakty handlowe między środkowym Lewantem a Cyprem w epoce żelaza na przykładzie Tyru
Słowa kluczowe: Tyr, Cypr, epoka żelaza, kontakty handlowe, ceramika
Datowany na epokę żelaza cmentarz al-Bass jest jednym z najważniejszych miejsc dla archeologii fenickiej w basenie Morza Śródziemnego. Prawie pięćset lat użytkowania (od końca X do połowy VI wieku p.n.e.) daje wgląd w zagadnienia rytualne i społeczno-ekonomiczne w środkowym Lewancie. Szczególnie istotna jest obecność importów z Cypru. Kolekcja ceramiki znalezionej w grobach stanowi jeden z najliczniejszych i najbardziej reprezentatywnych w Lewancie zespołów importów cypryjskich z epoki żelaza. Obejmuje głównie duże naczynia używane jako urny, a także inne, rzadsze formy, takie jak miski i dzbany.
Wstępne badania wykazały, że naczynia pochodzą a więcej niż jednego ośrodka produkcyjnego, a znaczenie poszczególnych ośrodków zmieniało się w czasie. Konieczne staje się jednak głębsze scharakteryzowanie tych importów i ich społeczno-ekonomicznego tła. Projekt obejmuje konsultacje z dr Anną Giorgiadou, członkinią Archaeological Research Unit (ARU) University of Cyprus i czołowej specjalistki w badaniach nad produkcją ceramiki cypryjskiej epoki żelaza.
Wydarzenia związane z projektem:Wykłady i wystąpienia konferencyjne:Publikacje:Polecane linki