Staż z Programu Bekker NAWA dla dr. Marcina Kotyla

Dr Marcin Kotyl z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego został laureatem Programu Stypendialnego im. Mieczysława Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W ramach programu będzie realizował dwuletni staż podoktorski na Uniwersytecie w Kolonii.

W trakcie stażu dr Kotyl będzie pracował w Instytucie Nauk Starożytniczych pod kierunkiem prof. Chariklei Armoni nad realizacją swojego projektu pt. „Instrumenty muzyczne w Egipcie grecko-rzymskim: Studium na podstawie źródeł papirusowych i archeologicznych”.

Celem projektu jest zbadanie wybranych zagadnień dotyczących instrumentów muzycznych w Egipcie grecko-rzymskim na podstawie źródeł papirusowych połączonych z archeologicznymi (artefakty kultury muzycznej). Badania obejmą kilka wątków, w tym m.in. 1) częstotliwość występowania instrumentów muzycznych w źródłach jako potencjalny wskaźnik ich popularności 2) regionalne i czasowe wariacje, w tym odpowiedź na pytanie o instrumenty charakterystyczne dla danego regionu i okresu 3) cel i okoliczności w jakich używano instrumentów 4) środowiska społeczne i status ich użytkowników 4) identyfikacja instrumentów charakterystycznych lub nawet wyłącznych dla danej płci 5) wygląd instrumentów oraz ich różnorodne określenia. Udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytania szczegółowe doprowadzi nas do ponownej oceny szerokiego zagadnienia wzajemnych, społeczno-kulturowych wpływów greckich, rzymskich i egipskich na kształt, typ, funkcję, zastosowanie, etc., instrumentów w ówczesnym Egipcie.

Ideą programu Bekker NAWA jest wsparcie mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców oraz nauczycieli akademickich poprzez realizację stażu na dowolny temat w wybranym ośrodku zagranicznym przez okres od trzech do 24 miesięcy. Więcej o programie (link).