Międzynarodowe warsztaty z archeologii cyfrowej w CAŚ UW

Celem międzynarodowych warsztatów: „Training Course in Digital Archaeology for Early Career Scholars“ organizowanych przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego jest zapoznanie młodych archeologów i specjalistów od zarządzania dziedzictwem z zaawansowanymi narzędziami cyfrowymi niezbędnymi do prowadzenia nowoczesnej dokumentacji, analizy i promocji stanowisk i obiektów zabytkowych. 

Do uczestnictwa w kursie zostali zaproszeni młodzi badacze i przedstawiciele instytucji naukowych, edukacyjnych i administrujących dziedzictwem kulturowym zaangażowani w proces ochrony dziedzictwa kulturowego w swoich krajach lub w krajach, gdzie prowadzą badania. Uczestnikami są zarówno pracownicy CAŚ UW, innych jednostek UW, jak i instytucji, z którymi CAŚ UW współpracuje w Armenii, Egipcie, Etiopii, Maroku, Sudanie i Syrii. Warsztaty koordynuje Adrian Chlebowski, kierownik Pracowni Archeologii Cyfrowej CAŚ UW.

Poprzez organizację warsztatów, CAŚ UW aktywnie działa na rzecz umiędzynarodowienia działalności Uniwersytetu Warszawskiego. Działania te sprzyjają nie tylko wymianie wiedzy i doświadczeń między badaczami z różnych krajów, ale również budują trwałe sieci współpracy naukowej, wzmacniając pozycję UW na arenie międzynarodowej. Dzięki zaangażowaniu CAŚ UW w projekty edukacyjne i badawcze realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi, UW umacnia swoją rolę jako instytucji wspierającej ochronę i rozwój dziedzictwa kulturowego w wymiarze globalnym.

W programie kursu są warsztaty z zakresu GIS (tworzenie baz danych, wizualizacja i analiza przestrzenna), fotogrametrii SfM (przetwarzanie danych terenowych na modele 3D) oraz RTI (dokumentacja powierzchni w 2.5D). Kurs kładzie nacisk na rozwijanie kompetencji w zakresie świadomego wyboru narzędzi, krytycznej oceny metod oraz samodzielnego stosowania technologii w projektach badawczych. Dodatkowo, poprzez warsztaty i networking, umożliwia budowanie profesjonalnych kontaktów w międzynarodowym środowisku.

Daty: 7–19 kwietnia 2025

Program:

  1. GIS (Systemy Informacji Geograficznej).
  2. Fotogrametria (SfM – Structure from Motion).
  3. Pozyskiwanie danych przestrzennych.
  4. RTI (Reflectance Transformation Imaging).

Prowadzący:

  • Adrian Chlebowski (GIS/Pozyskiwanie danych przestrzennych/Fotogrametria);
  • Dr Lorenzo de Lellis (GIS);
  • Dr Piotr Zakrzewski (RTI/ Fotogrametria/ Pozyskiwanie danych przestrzennych).

Warsztaty są dofinansowane ze środków IDUB UW, Działania V.4.2 „Stworzenie zaplecza dla zapewnienia optymalnego funkcjonowania POB, w tym adekwatnych zasobów pracowników otoczenia nauki oraz zaplecza strategiczno-analitycznego”.