Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW podpisało umowę na rozpoczęcie badań na wczesnośredniowiecznym stanowisku Zwartnoc w Armenii. Jest to jeden z najważniejszych kompleksów zabytkowych w tym kraju wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Podpisanie umowy na wspólne wykopaliska CAŚ UW i Służby Ochrony Środowiska Historycznego i Muzeów-Rezerwatów Kulturowych przez prof. Obłuskiego i Armena Hovhannisyana, dyrektora Służby, miało uroczysty przebieg i odbyło się w pobliżu ruin katedry w Zwartnoc 29 marca b.r.
Nowy projekt badawczy ma obejmować badania interdyscyplinarne i docelowo ma być realizowany przez CAŚ UW, Służbę Ochrony Środowiska Historycznego i Muzeów-Rezerwatów Kultur wraz z Uniwersytetem w Hamburgu, dlatego w spotkaniu wziął również udział dr Nicola Babucic z tej uczelni.
Kompleks zabytkowy w Zwartnoc położony jest 15 km na zachód od Erywania i obejmuje katedrę wzniesioną w połowie VII wieku, uznawaną za jedno z arcydzieł wczesnośredniowiecznej architektury chrześcijańskiej (zniszczoną przez trzęsienie ziemi w X wieku), kolumnowy pałac katolikosa położony na południowy zachód od katedry, przylegające do niego łaźnie z podgrzewanymi podłogami i ścianami oraz tłocznię wina usytuowaną po południowej stronie kompleksu.
Pierwsze wykopaliska w Zwartnoc przeprowadzili ormiańscy duchowni w 1893 roku. Prace archeologiczne kontynuowano w latach 1900–1907, a ostatnie wykopaliska miały tam miejsce w 1958 roku.
Według legendy katedra Zwartnoc została wzniesiona w miejscu spotkania pierwszego chrześcijańskiego króla Armenii, Tirydatesa, z pierwszym katolikosem, św. Grzegorzem Oświecicielem, do którego doszło na początku IV wieku, jest to więc miejsce o ogromnej wartości dla dziedzictwa kulturowego Armenii.
W 2000 roku, decyzją Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, historyczno-kulturowy kompleks Zwartnoc został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Katedra i Kościoły w Eczmiadzynie oraz Stanowisko Archeologiczne Zwartnoc”.
Pierwszy sezon badań ma odbyć się wiosną tego roku.
-
Wizyta w ruinach średniowiecznego kościoła w Talin. Na zdjęciu, oprócz pracowników CAŚ UW są: Hasmik Simonyan i Avetis Grigoryan, przyszły współkierownik Armeńsko-Polskiego projektu w Zwartnoc/ A visit of the PCMA UW delegation to the ruins of a medieval church in Talin with Hasmik Simonyan and Avetis Grigoryan, the future co-director of the Armenian-Polish project in Zvartnost (fot. Adrian Chlebowski)
-
Podpisanie umowy na wspólny projekt w Zwartnoc/ Signing of the agreement for the joint project in Zvartnost (fot. Adrian Chlebowski)