Wśród laureatów konkursu Narodowego Centrum Nauki Sonata 19 znalazł się projekt „Dekoracja malarska i sztukatorska tzw. Dolnej Bazyliki w ‘Marea’/Filoksenite jako świadectwo dekoracji kościołów aleksandryjskich. Studium ikonograficzne, stylistyczne i technologiczne” dr Julii Burdajewicz. Będzie go realizowała w ramach konsorcjum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Dr Julia Burdajewicz jest adiunktem na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP. Specjalizuje się w badaniach malowideł ściennych, mozaik podłogowych i ściennych oraz innych technik sztuki monumentalnej, w szczególności z okresu hellenistycznego do późnoantycznego. Jej praca doktorska będąca wynikiem kilkuletnich prac badawczych nad późnoantycznymi malowidłami ściennymi z Porfirionu (Jiyeh w Libanie) została opublikowana w formie monografii „Late Antique Wall Paintings from Porphyreon in the Sidon Hinterland” (=Polish Publications in Mediterranean Archaeology 7), Peeters Publishers.
Jej najnowszy projekt poświęcony jest pozostałościom malowideł ściennych i sztukaterii z tzw. Dolnej Bazyliki w „Marea”/Filoksenite (koniec V wieku). Jego celem jest odtworzenie wyglądu dekoracji ściennych budowli poprzez ich charakterystykę w wymiarze ikonograficznym, stylistycznym i technologicznym.
Poruszone zostaną takie kwestie jak kompozycja i kontekst architektoniczny dekoracji, ogólna estetyka, czy relacje między malowidłami i sztukateriami. Rozbudowany program badań archeometrycznych pozwoli scharakteryzować ich technikę wykonania. Dolna Bazylika powstała najprawdopodobniej z inicjatywy biskupa Aleksandrii, z której przypuszczalnie pochodzili też artyści zawezwani do jej ozdobienia. Dlatego też znaleziska te – choć niekompletne i zachowane w formie tysięcy fragmentów – stanowią niezwykle cenny materiał do badań nad wyglądem kościołów Aleksandrii, z których nie zachowały się żadne świadectwa materialne ani opisy ich dekoracji.
- Czytaj więcej o badaniach w ‚Marea‚/Filoksenite.
- Czytaj więcej o badaniach w Aleksandrii.