Na najbliższym Seminarium Archeoorientalistycznym tematem wystąpienia dr hab. Dobrochny Zielińskiej (Wydział Archeologii UW) i dr. Tomasza Michalika (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) będzie: „Jak wiedza wpływa na postrzeganie zabytków? Pilotażowe badania eye-trackingowe nad analizą średniowiecznej sztuki nubijskiej”.
Abstrakt: „W swojej słynnej książce Inattentional blindness Arien Mack i Irvin Rock opisali zjawisko polegające na niezauważaniu obiektów, których się nie spodziewamy. „Patrzenie, bez widzenia”, to zresztą tylko wierzchołek góry lodowej w skomplikowanym świecie percepcji wzrokowej. Biorąc pod uwagę złożoną naturę widzenia oraz jego fundamentalną rolę w analizach archeologicznych, postanowiliśmy przyjrzeć się temu, w jaki sposób edukacja na studiach archeologicznych wpływa na postrzeganie zabytków.
W tym celu poprosiliśmy studentów uczestniczących w kursie z „Ikonografii w warsztacie archeologa” o dokonanie analizy 4 malowideł znajdujących się w Galerii Faras MNW przedstawiające różne formy władzy, przed rozpoczęciem kursu oraz po jego zakończeniu. Podczas badania korzystaliśmy z eye-trackera, który umożliwił nam prześledzenie działania uwagi wzrokowej. Zebrane dane porównaliśmy z wynikami grupy kontrolnej. Badanie pokazało zajście zmian wśród osób uczestniczących w kursie zarówno w parametrach jak i dystrybucji fiksacji. Jednocześnie stało się ono dla nas punktem wyjścia do dyskusji nad możliwościami stosowania eye-trackingu w nowoczesnej dydaktyce archeologicznej i zrozumienia praktycznych efektów kształcenia”.
Seminarium odbędzie się w poniedziałek 22.01.2024 r., o godzinie 17.00 na platformie Zoom. Link do spotkania: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/93428709598.
Czytaj więcej na temat projektu „Archeorientalistyka”.