W najnowszej edycji konkursów Narodowego Centrum Nauki do finansowania zakwalifikowano projekt zgłoszony przy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. dr hab. Tomasz Derda (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego) otrzymał grant na projekt pt. „«Marea»/Filoksenite nad jeziorem Mareotis – późno antyczne miasto idealne i stacja dla pielgrzymów” w Opus 25.
„Celem projektu jest napisanie biografii tego miasta, do niedawna nieznanego nauce. Zbudowane w miejscu oddalonym o 40 km od Aleksandrii miasto z jego monumentalnymi budowlami musiało być wznoszone we współpracy i ze wsparciem biskupa Aleksandrii, który nigdy nie dopuścił, by na zachód od jego stolicy powstało niezależne biskupstwo. Głównym celem przedsięwzięcia było zapewnienie komfortowego miejsca odpoczynku pielgrzymom zmierzającym z całego rzymskiego świata do sanktuarium świętego Menasa, choć „Marea”/Filoksenite pełniła też aż do VIII w. rolę lokalnego ośrodka ekonomicznego.
Projekt koncentruje się wokół dwóch głównych zagadnień, z którymi powiązane są badania archeologiczne.
1. Archeologia wody. „Marea”/Filoksenite daje wyjątkową możliwość opisania funkcjonowania miasta i jego mieszkańców w interrelacji z wodą. Przedmiotem badań będzie infrastruktura portowa (wielkie mola), nabrzeża i ich konstrukcja, wielkie łaźnie (wykopaliska w tzw. łaźniach zachodnich), system latryn rozmieszczonych wzdłuż brzegu, zaopatrzenie budowli i mieszkańców w wodę (koła wodne czyli sakije) oraz system kanałów odprowadzających zużytą wodę i nieczystości.
2. Ekonomia miasta: między jeziorem a pustynią. W ścisłym związku z miastem pozostawał teren na zachód i południe od zabudowy, przecięty kanałami i kołami wodnymi (saqije) zaopatrującymi w wodę pola uprawne i sady. Nad brzegiem jeziora, zaledwie 300 m od granicy zabudowy miejskiej zidentyfikowano pozostałości farmy z budynkami wzniesionymi z kamienia, kołem wodnym i własnym molem (we wniosku proponowane są w tym miejscu prace wykopaliskowe)”.
Kwota: 1 840 498 PLN
Abstrakt: PDF
Serdecznie gratulujemy!