Jacek Koziński (1956–2023)

Przekazujemy smutną wiadomość o śmierci Jacka Kozińskiego, architekta, który uczestniczył w pracach ekspedycji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Egipcie i Sudanie.

Wspomnienie Hanny Kozińskiej:

„Jacek był wojownikiem wielu ważnych i dobrych spraw, nauczycielem, szefem, konstruktorem, ekscentrycznym deweloperem, kumem, wynalazcą, przewodnikiem i przyjacielem. Jego rodzice, Maria Adamska-Kozińska i Wiesław Koziński, byli architektami. Wiesław Koziński był także budowniczym, kamieniarzem, badaczem piramid, ważnym współpracownikiem prof. Kazimierza Michałowskiego, uczestnikiem polskich misji archeologicznych w Egipcie i w Sudanie.

Wybór architektury (przez pewien czas studiował też równolegle Inżynierię Lądową) nie był dla Jacka od początku oczywisty. Architektura to był dla niego nie tylko zawód, ale też powołanie. Nie ograniczał się do projektowania, był też budowniczym i urbanistą. Ważne było dla niego planowanie, którego nie mylił jednak z drobiazgowymi nakazami i zakazami, przepisami, procedurami, których szczerze nie znosił i które według niego przynosiły wiele szkód.

Młodzieńcza fascynacja Jacka piramidami, freskami i innymi zabytkami Egiptu i Nubii zaowocowała jego współpracą ze Stacją Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Uczestniczył w pracach polskich ekspedycji w Aleksandrii i w Starej Dongoli.”

Msza żałobna odprawiona zostanie w piątek, 10 lutego o godz. 12.00 w kościele Pokamedulskim w Lasku Bielańskim (ul. Dewajtis 3, Warszawa).