Seminarium Stypendystów: Autopsja, Nil i Rzymianie… oraz Kopciuszek (?)

W Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Seminarium Stypendystów CAŚ”. Ze względu na sytuację epidemiczną w dalszym ciągu są to wydarzenia dostępne jedynie dla gości Stacji.

W ramach Seminarium Łukasz Suski zaprezentował referat: Autopsja, Nil i Rzymianie… oraz Kopciuszek (?) – Egipt w XVII księdze

Abstrakt: „Strabon był nietuzinkowym uczonym, ponieważ podjął się zadania o kolosalnym znaczeniu (κολοσσουργία) – opisania ówczesnego, znanego starożytnym, świata. Siedemnasta i ostatnia zarazem księga Geografii Strabona dostarcza wielu opisów dotyczących Egiptu. Mnogość i różnorodność wątków zawartych w tym dziele sprawia, że w badania mogą, a nawet powinni zaangażować się naukowcy różnych dziedzin – m. in. począwszy od archeologów, egiptologów, botaników aż na filologach klasycznych kończąc.

Podczas seminarium Łukasz skupił się na trzech aspektach – kluczach interpretacyjnych do lektury tego geograficznego dzieła. Z jednej strony przedstawione zostały te passusy, w których Strabon dzieli się swoim osobistym doświadczeniem w Egipcie, z drugiej został omówiony opis Nilu przekazany przez geografa, a ostatni segment tej części wypowiedzi poświęcony został roli Rzymian w Egipcie według Strabona.

Na koniec, w ramach naukowego deseru, zostały podjęte rozważania wokół passusu XVII 1, 33, w którym została zachowana ciekawa opowieść przypominająca tę, którą znamy współcześnie jako bajka o Kopciuszku. Podczas prezentacji została przedstawiona część przekładów XVII księgi Geografii na język polski.”

Seminarium odbyło się w czwartek, 18 listopada 2021 r.

Więcej o Stypendiach CAŚ można przeczytać tutaj.