W Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze odbędą się kolejne Seminaria Stypendystów CAŚ. W ciągu najbliższego spotkania wystąpi dwoje prelegentów.
Mieszko Karnas wygłosi referat „Inskrypcja Monumentum Adulitanum, czyli wpływ kultury grecko-rzymskiej na Róg Afryki” zaś Urszula Laska przedstawi temat „Tradycje egipskiej sztuki funeralnej w rzymskim Egipcie. Wstęp do badań”.
Abstrakt (M. Karnas): „Monumentum Adulitanum to nazwa dwóch greckich inskrypcji, które w starożytności znajdowały się na terenie miasta Adulis (obecnie w Erytrei), głównego portu państwa Aksum. Zabytek składa się z dwóch części: tekstu ze steli Ptolemeusza III Euergetesa oraz tekstu z pustego tronu wzniesionego przez anonimowego, lokalnego władcę. Monumentum Adulitanum dowodzi znacznego wpływu kultury grecko-rzymskiej na Róg Afryki oraz stanowi ważne źródło do poznania ideologii politycznej królestwa Aksum.”
Abstrakt (U. Laska): „W momencie przejęcia Egiptu przez Imperium rzymskie rozpoczęła się nowa era zarówno w kwestii administracyjnej i gospodarczej, jak i w aspektach religii czy sztuki. Wstęp do badań opiera się na przedstawieniu kontekstu historycznego i religijnego oraz pokazania przykładów ukazujących zmiany, które zaszły podczas tego okresu.”
Seminarium odbędzie się we czwartek, 11 marca 2021 r. Ze względu na sytuację epidemiczną jest to wydarzenie zamknięte.
Więcej o Stypendiach CAŚ można przeczytać tutaj.