Początek obchodów Jubileuszu Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczyna obchody jubileuszowe z okazji 60-lecia odkrycia katedry w Faras przez ekspedycję archeologiczną pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW ma zaszczyt być jednym z partnerów Jubileuszu.

Odkrycia w Faras dokonano podczas akcji badania i ratowania zabytków Dolnej Nubii zagrożonych zalaniem przez budowę tamy na Nilu. Dzięki wysiłkom polskich archeologów i konserwatorów malowidła z Faras trafiły do muzeów narodowych w Chartumie i Warszawie, gdzie powstała unikatowa na skalę światową ekspozycja Galerii Faras. Badania w Faras dały też podwaliny pod nową gałąź archeologii: Nubiologię. Do dziś, badacze z polskich ośrodków naukowych są wśród czołowych przedstawicieli tej dyscypliny. Wielu z nich weźmie udział w rozmaitych wydarzeniach popularyzatorskich oraz naukowych, które będą częścią obchodów jubileuszowych.

Inauguracja obchodów Jubileuszu Faras, który potrwa do jesieni 2022 r., odbędzie się 2 lutego b.r., o godz. 13.00. Można ją obejrzeć w mediach społecznościowych MNW (na profilu MNW na Facebooku oraz na kanale MNW na YouTube).

Więcej informacji o wydarzeniach planowanych w ramach Jubileuszu Faras można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie