Wiktor Andrzej Daszewski (1936-2021)

Ze smutkiem przekazujemy wiadomość o śmierci Wiktora Andrzeja Daszewskiego, profesora archeologii klasycznej, wieloletniego pracownika Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor Wiktor Andrzej Daszewski rozpoczął pracę w Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW w 1966 r. biorąc udział w wykopaliskach prowadzonych przez Stację w Tell Atrib, Aleksandrii i Deir el-Bahari w Egipcie. W latach 1971-73, z ramienia UNESCO, organizował misje archeologiczne z wielu krajów na stanowiskach w Kartaginie i Tunisie. W latach 1976-79 otrzymał stypendium Humboldta. W 1967 r. został mianowany przez prof. Kazimierza Michałowskiego sekretarzem naukowym Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze. Funkcję tę pełnił z przerwami do grudnia 1980 r.

Po śmierci prof. Michałowskiego wrócił do Polski, by objąć funkcję dyrektora Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz v-ce dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Z tego drugiego stanowiska został zdymisjonowany w okresie stanu wojennego, zaś funkcję dyrektora Stacji, a potem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW piastował do 1989 r. W latach 1987-2001 wykładał w Instytucie Archeologii Klasycznej na Uniwersytecie w Trewirze. Przez wiele lat kierował polskimi misjami archeologicznymi w Nea Paphos na Cyprze i w Marina el-Alamein w Egipcie.