ODKRYJ UW! Piknik rodzinny na kampusie

W niedzielę od południa zapraszamy całe rodziny na piknik na kampusie. Przygotowaliśmy liczne  prezentacje na tematy związane z badaniami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej i życiem codziennym misji archeologicznych – znajdą tam coś dla siebie zarówno dzieci, jak i rodzice.

W GAJU OLIWNYM odbędą się prezentacje naszej MISJI W LIBANIE oraz strefa relaksu wraz z aktywnościami: produkcja lampek oliwnych wzorowanych na lampkach odkrytych na stanowisku archeologicznym, quizy, kolorowanki, labirynty, budowanie piramidy zdrowia, dieta śródziemnomorska.

NAJSTARSZY UNIWERSYTET
Makieta zrekonstruowanego przez polskich konserwatorów teatru na Kom el-Dikka w Aleksandrii pozwoli zapoznać się ze starożytną Akademią Aleksandryjską, czyli najstarszym ‚uniwersytetem’ świata, odkrytym przez naszą misję. 

POZNAJ WARSZTAT CERAMOLOGA:
Archeolog i stare garnki, czyli jak i po co badamy ceramikę podczas wykopalisk
Na czym polega praca z ceramiką podczas wykopalisk?
Czy naczynia robiono z samej gliny?
Czym jest przełom w ceramice?
Dlaczego naczynie nie przesiąka?
Czy to możliwe, że podczas sezonu prac wydobywa się półtorej tony skorup ceramicznych?

Mycie, selekcja, podpisywanie skorup, opisywanie koloru ścianek i masy, rodzaju i stylu dekoracji, określanie domieszek, badanie mikroskopowe, dokumentacja rysunkowa i fotograficzna – czemu to wszystko służy i czego można się dowiedzieć badając stłuczone naczynia? Na te i więcej pytań odpowiedzą nasze ekspertki, do których będzie można się przyłączyć w ich warsztacie pracy.

POZNAJ WARSZTAT ARCHEOZOOLOGA:
Kości zwierzęce jako źródło informacji w czasie wykopalisk archeologicznych
Ni pies, ni wydra, czyli jak rozpoznać zwierzę po kościach?
Jak obliczyć wzrost zwierzęcia na podstawie jednej kości?
Gulasz, czy pieczeń? Na co dzień, czy od święta? Co badanie kości mówi nam o zwyczajach żywieniowych?
Czy tu był pies pogrzebany?
Pan kotek był chory – ale na co?

Badanie kości znajdowanych podczas wykopalisk może dostarczyć mnóstwa informacji – pod warunkiem, że trafią w ręce osoby, która będzie potrafiła je odczytać! Razem z naszą specjalistką będzie można poznać triki, które pozwolą odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

BLISKOWSCHODNIE MISJE ARCHEOLOGICZNE – CO BADAMY I JAK TAM ŻYJEMY?

W sieci i na haczyku antycznych rybaków – starożytne metody połowu ryb w Libanie

Jak i czym łowiono ryby na starożytnym Bliskim Wschodzie? Od czego zależały techniki rybackie stosowane na przestrzeni wieków? Zastanowimy się, co możemy odtworzyć na podstawie archeologicznych pozostałości, a czego możemy się tylko domyślać.

Między pustynią a morzem, czyli o starożytnym porcie na szlaku kadzidlanym

Berenike to ufundowane w III wieku p.n.e. miasto-forteca-port. Wraz z odkryciem praw rządzących monsunami Berenike stała jednym z najważniejszych emporiów na słynnym Szlaku Przyprawowym z Indii. Przez Berenike przechodziły luksusowe towary, przyprawy, kadzidło i inne wonności. Wszystkie te cuda odkrywają dzisiaj archeolodzy pracujący w misji CAŚ UW i Uniwersytetu Delaware.

Jak pracujemy w Sudanie – wykopaliska i życie codzienne misji w Zumie

Kierownik wykopalisk w Zumie, miejscowości znajdującej się w północnej części kraju, w okolicy IV katarakty nilowej opowie jak wygląda życie codzienne archeologów w tej wiosce, gdzie mieszkają, co jadają, ale oczywiście i co badają. Obiektem zainteresowań jest rozległe cmentarzysko z wyjątkowymi formami grobów, których wysokość sięga nawet trzech pięter! W zaglądaniu do ich wnętrza pomaga archeologom robot. A tam – jak w grobowcu Tutenchamona? Skarby?

Przygotowaliśmy też i inne atrakcje dla dzieci: poznawanie rezultatów naszych wykopalisk na Bliskim Wschodzie przez zabawę – układanie puzzli z zabytkami i kolorowanki na podstawie autentycznych obiektów.

Serdecznie zapraszamy do stoisk 10 i 11 !