ODKRYJ UW! Noc wykładów na UW

W sobotę 4 czerwca od 18:00 do 23:00 zapraszamy na 60 krótkich wykładów z różnych dziedzin, które poprowadzą profesorowie i doktoranci z UW. Różnorodność tematów zaspokoi każde zainteresowania. Będzie o tym, co można wyczytać z analizy pisma w listach Chopina, o uchodźcach, masonerii, Paryżu, księgach Tybetu, Aleksandrze Wielkim, wiktorii wiedeńskiej i Imperium Osmańskim. Odbędą się pokazowe lekcje języków, w tym języków bardzo egzotycznych. Pojawią się elementy gry o tron. Odbędzie się też debata na temat: „Czym jest dzisiaj demokracja?”. Wystąpi chór UW. Dla pilnych słuchaczy przewidziano nagrody. Chillout na dziedzińcu poprowadzi radio Kampus.

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej przygotowało na ten wieczór trzy wykłady:
Iwona Zych: Milionerzy znad Morza Czerwonego. Imperialne interesy w starożytnym rzymskim handlu z Indiami
Pałac Kazimierzowski, sala im. J. Brudzińskiego, godz. 20.00

Skąd się brały niewyobrażalne bogactwa cesarskiego Rzymu? Kto stał za dostarczaniem bogatym Rzymianom egzotycznych i luksusowych towarów? W kosmopolitycznym porcie Berenike nad Morzem Czerwonym, gdzie skupiał się dalekomorski handel z Indiami, wielkie interesy robili ludzie z dworu cesarza, przedsiębiorcy czerpiący ogromne zyski z każdej udanej wyprawy po czarny pieprz i kadzidło, wznoszący świątynie i posągi cesarskie w podziękowaniu za dobre wiatry. A co gdy tonął statek z całym ładunkiem? Opowieść o imperialnych interesach w starożytnym porcie oparta będzie na wynikach badań archeologicznych prowadzonych przez polsko-amerykańską misję pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Dr Zbigniew Szafrański: Hatszepsut – gra o tron
Pałac Kazimierzowski, sala im. J. Brudzińskiego, godz. 21.00

Zaraz po śmierci króla Tutmozisa II, męża i przyrodniego brata królowej Hatszepsut, faraonem Egiptu zostaje jego kilkuletni syn Tutmozis III, zrodzony z nałożnicy Isis. W siódmym roku panowania tego chłopca, Hatszepsut, jego macocha i ciotka, koronuje się na króla Egiptu. Tutmozis III, wcześniej i przez następne prawie 15 lat pozostaje w cieniu tronu tej niezwykłej kobiety. Hatszepsut znika z kart historii; w 20 lat później Tutmozis III usuwa jej imiona, niszczy jej wizerunki i rzeźby.

Dr hab. Tomasz Waliszewski: Oliwa dla Rzymu. Niezwykła historia drzewa oliwnego
Pałac Kazimierzowski, sala im. J. Brudzińskiego, godz. 22.00

Monte Testaccio w Rzymie, góra usypana nad Tybrem z milionów zużytych amfor do oliwy, ukazuje jak ważnym dla diety starożytnych była oliwa z oliwek. Opowieść o historii udomowienia drzewa oliwnego i wykorzystania jego owoców stanie się kanwą dla poszerzenia wiedzy o dawnych, tradycyjnych metodach tłoczenia oliwy, produktywności samych drzew oraz wydajności instalacji, rozmiarach konsumpcji oliwy w świecie starożytnym, wreszcie o szerokim zastosowaniu tego produktu przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Wykład zakończy nawiązanie do współczesnych sposobów tłoczenia oliwy oraz zachęta do odwiedzania miejsc związanych z tradycyjnymi miejscami jej wyrobu.

Więcej o imprezach związanych z jubileuszem 200lecia UW: www.uw200.pl