Wizyta Ambasadora Królestwa Niderlandów w Stacji Badawczej CAŚ UW na Cyprze

W dniu 17 kwietnia 2025 roku Stację Badawczą Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Pafos odwiedził Ambasador Królestwa Niderlandów, Jego Ekscelencja Willem Wouter Plomp.

Wizyta, zainicjowana przez Ambasadora, miała na celu nawiązanie kontaktów pomiędzy polskimi i holenderskimi archeologami oraz zapoznanie się z działalnością naukową CAŚ UW na Cyprze. Szczególną uwagę poświęcono możliwości współpracy badawczej oraz potencjałowi, jaki niesie ze sobą polska stacja w kontekście działań prowadzonych przez holenderską ekspedycję archeologiczną w Chlorakas-Palloures (link do strony ekspedycji).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu w Lejdzie: dr Victor Klinkenberg (również związany z Uniwersytetem Cypryjskim), prof. Bleda Düring oraz Maria Hadjigavriel. Rozmowy dotyczyły m.in. możliwości przyszłych wspólnych projektów i wymiany doświadczeń między zespołami. Rozmawiano również o potencjalnych wspólnych wykładach dla społeczności lokalnej.

Z ramienia strony polskiej gości przyjęli: prof. Ewdoksia Papuci-Władyka – kierowniczka Stacji Badawczej CAŚ UW na Cyprze oraz dr Paweł Lech z CAŚ UW. Goście mieli również okazję zapoznać się z aktualnie prowadzonymi pracami wykopaliskowymi na stanowisku archeologicznym Nea Pafos – wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wizyta Ambasadora była wyrazem rosnącego zainteresowania integracją europejskich środowisk badawczych i wspierania inicjatyw sprzyjających rozwojowi międzynarodowej współpracy archeologicznej na Cyprze.