Zakończyły się warsztaty: „Training Course in Archaeology and Heritage Management for African Scholars”. Zostały one zorganizowane przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW dla młodych specjalistów z Etiopii i Sudanu.
Warsztaty trwały od 2 do 15 września. Wzięli w nim udział specjaliści zajmujący się archeologią i dziedzictwem kulturowym. Uczestnicy odbyli zaawansowane szkolenie w zakresie dokumentacji, ochrony i promocji bogatego dziedzictwa kulturowego swoich krajów.
Kurs, odbywający się w ramach programu IDUB „Archeoorientalistyka”, miał na celu zwiększenie kompetencji zawodowych uczestników w zakresie archeologii i zarządzania dziedzictwem kulturowym. Zdobyli oni wiedzę z zakresu ochrony dziedzictwa, metod badań archeologicznych w terenie oraz zaawansowanych technik analizy artefaktów, jak też zarządzania dokumentacją archiwalną i stanowiskami archeologicznymi. Przez dwa tygodnie uczestnicy brali udział zarówno w sesjach teoretycznych, jak i praktycznych, które obejmowały szeroki zakres tematów.
Do kluczowych zagadnień należały:
- Ochrona dziedzictwa kulturowego: systemy zarządzania dziedzictwem na podstawie przykładów z północno-wschodniej Afryki.
- Prace terenowe i dokumentacja archeologiczna: praktyczne szkolenie w zakresie obsługi tachimetru i Systemu Informacji Geograficznej (GIS).
- Analiza i przechowywanie artefaktów: sesje poświęcone archeologii cyfrowej i metodom archeometrycznym, w tym badaniom materiałów przy użyciu techniki SEM-EDS.
- Zarządzanie zabytkami i kolekcjami muzealnymi: szkolenie na temat zarządzania zabytkami ze stanowisk archeologicznych i zbiorami muzealnymi, z naciskiem na konserwację i prezentację zasobów dziedzictwa.
- Zarządzanie dokumentacją archiwalną: informacje oparte na doświadczeniu w gromadzeniu i przetwarzaniu archiwalnej dokumentacji wykopaliskowej, jej digitalizacji i tworzeniu baz danych.
Uczestnicy mieli okazję odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie zapoznali się z zasadami zarządzania dziedzictwem kulturowym w kontekście europejskim.
Koordynatorem kursu była dr hab. prof. UW Joanna Then (Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW). Wykłady i sesje praktyczne prowadzone były przez pracowników CAŚ UW oraz zaproszoną specjalistkę:
- Adrian Chlebowski (szkolenie z obsługi tachimetru),
- Dr Lorenzo de Lellis (GIS i archeologia cyfrowa),
- Dr Katarzyna de Lellis-Danys (zarządzanie zbiorami muzealnymi; materiałoznawstwo),
- Dr Tomomi Fushiya (zarządzanie dziedzictwem),
- Dr Szymon Maślak (zarządzanie dokumentacją archiwalną),
- Dr Tomasz Michalik (kognitywistyka),
- Prof. dr hab. Artur Obłuski (zarządzanie stanowiskami archeologicznymi),
- Dr Olga Syta, Wydział Chemii, UW (archeometria)