Małe Granty CRAC: grant na badania metali z Aleksandrii

Centrum Badań nad Cywilizacjami Starożytnymi Uniwersytetu Warszawskiego (CRAC) po raz dwunasty przyznało tzw. Małe Granty. Wśród zwycięskich projektów jest temat zgłoszony przez dr. hab. prof. UW Grzegorza Majcherka z CAŚ UW.

Projekt „Żelazne dowody analiza składu chemicznego żelaznych i miedzianych zabytków z Aleksandrii” otrzymał finansowanie w ramach Działania IDUB I.3.11. Projekt ma na celu rozwinięcie dotychczasowych wniosków na temat gospodarki i kontaktów handlowych starożytnej Aleksandrii poprzez zebranie dodatkowych danych do określenia proweniencji metali, stopów metali i obiektów metalowych, odkrytych na Kom el-Dikka – największym i najważniejszym stanowisku na terenie tej antycznej metropolii. Przedmiotem projektu są badania archeometryczne zabytków, przeprowadzone na miejscu przy pomocy przenośnego spektrometru fluorescencji rentgenowskiej (pXRF). Analizie poddane zostaną obiekty metalowe wykonane z żelaza oraz stopów miedzi, pozyskane podczas badań polsko-egipskiej ekspedycji archeologiczno-konserwatorskiej CAŚ UW w latach 1960-2022. Łącznie zadokumentowano ponad 700 zabytków metalowych z warstw rzymskich, bizantyjskich oraz islamskich. Obiekty do analiz XRF wyselekcjonowane zostały przez Agnieszkę Szulc-Kajak po wykonaniu wstępnego opracowania kolekcji w 2022 roku.

Małe Granty CRAC mają na celu wspieranie aktywności naukowej i upowszechnianie wyników badań nad starożytnością na UW. Wsparcie przeznaczone jest dla działań, które w wymierny sposób przyczynią się do lepszej jakości badań i publikacji starożytniczych i umocnienia kontaktów zagranicznych oraz pozycji międzynarodowej UW. Konkursy ogłaszane są cztery razy do roku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej CRAC.