Grant ARCE na konserwację malowideł w Naqlun

American Research Center in Egypt (ARCE) przyznało grant z funduszu Antiquities Endowment Fund na projekt ekspedycji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Naqlun zakładający konserwację malowideł w kościele Archanioła Gabriela w Naqlun (Egipt).

Kierownikiem projektu „Under the wings of an Archangel: Conservation work of wall paintings in the Church of the Archangel Gabriel in Naqlun” jest dr Robert Mahler, kierownik ekspedycji w Naqlun, nadzór od strony konserwatorskiej sprawować będą prof. Tytus Sawicki (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz Magdalena Skarżyńska (CAŚ UW).

Kościół Archanioła Gabriela znajduje się w Naqlun w Oazie Fajum w Egipcie i jest częścią założenia klasztornego powstałego ok. V-VI wieku. Badania archeologiczne na tym stanowisku rozpoczęto już w 1986 r. z inicjatywy prof. Włodzimierza Godlewskiego. W 1990 r., podczas prac remontowych we wnętrzu trzynawowej bazyliki, odkryto malowidła datowane na VIII i XI wiek. Polichromie, które skrywane były pod warstwami wtórnego tynku, znajdują się na ścianie północnej i południowej, w narteksie oraz w sanktuarium. Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, są one unikalnym świadectwem działalności monastycznej w tym miejscu.

Głównym celem projektu jest konserwacja malowideł znajdujących się w narteksie kościoła oraz konserwacja profilaktyczna tych części malowideł w naosie i sanktuarium, które wymagają natychmiastowej interwencji. Wykonana zostanie pełna dokumentacja obiektu: fotograficzna, opisowa i rysunkowa. Konserwatorzy przeanalizują stan zachowania, przyczyny zniszczeń i opracują szczegółowy program interwencji konserwatorskich i opieki profilaktycznej. W ramach dokumentacji zakłada się również wykonanie ortofotografii i mapy zniszczeń malowideł.

Poza działaniami konserwatorskimi grant umożliwi stworzenie i realizację programów zaangażowania społecznego w formie spotkań o tematyce konserwatorskiej i archeologicznej. Ich odbiorcami będą zarówno mnisi, uczniowie pobliskich szkół, studenci Uniwersytetu Fajumskiego, jak i pracownicy egipskiej służby starożytności.

Czytaj więcej o pracach ekspedycji CAŚ UW w Naqlun

ARCE jest organizacją non-profit, która wspiera badania nad historią i kulturą Egiptu i popularyzację wiedzy o Egipcie (link)