-
Kierownik projektu:
Dr Robert J. StarkDane kontaktowe: r.stark@uw.edu.pl
Czas trwania:
styczeń 2023–grudzień 2026
Kwota:
PLN 2 481 857
Finansowanie:
Narodowe Centrum Nauki, OPUS 23, 2022/45/B/HS3/01708
-
Życie w Makuryckiej Metropoli: Bioarcheologiczne badadania średniowiecznej Starej Dongoli, Sudan
Słowa kluczowe: bioarcheologia; praktyki pogrzebowe; krajobraz cmentarny; osteologia; analizy izotopowe; Nubia; średniowieczna Makuria; mobilność; dieta
Zamieszkała od ok. V do XIV wieku makurycka stolica na stanowisku w Starej Dongoli jest jak dotąd najlepiej udokumentowanym średniowiecznym nubijskim stanowiskiem archeologicznym. Stara Dongola leży na wschodnim brzegu Nilu, u wylotu Wadi Howar, którym prowadziły znane szlaki komunikacyjne i handlowe. Miasto było dużym ośrodkiem wymiany towarów zarówno dla okolicznych obszarów, jak i bardziej odległych regionów. Stanowiła kosmopolityczne centrum w samym sercu Królestwa Makuryckiego, pełniąc przy tym ważne funkcje społeczno-kulturalne i stanowiąc ośrodek władzy.
Celem tego projektu jest głębsze zrozumienie życia średniowiecznych mieszkańców Starej Dongoli. Będzie to wymagało poznania rozmaitych aspektów ówczesnego środowiska naturalnego poprzez analizę próbek wody z Nilu i wód gruntowych oraz próbek z materiałów zwierzęcych i roślinnych, które dadzą wgląd w znaczniki izotopowe krajobrazu wokół miasta i dostępnej tam żywności. Projekt skoncentruje się na udokumentowaniu natury dużego średniowiecznego cmentarza i związanych z tymi badaniami analizach powykopaliskowych. Badania te obejmują rekonstrukcję diety i wgląd w mobilność populacji za pomocą analiz izotopowych, ocenę struktury wiekowej i płciowej osób pochowanych na cmentarzysku wraz z rekonstrukcją postury oraz przeglądem patologicznych zmian w materiale kostnym. Wraz z rezultatami wykopalisk w Starej Dongoli wyniki tego projektu pomogą rzucić światło na życie ludzi w dużej afrykańskiej stolicy w czasach średniowiecza.
Wydarzenia związane z projektem:Wykłady i wystąpienia konferencyjne:Publikacje:Polecane linki
Więcej informacji o Starej Dongoli